PLK play-off: Znamy mistrza Polski! [WIDEO]

Aktualizacja: 11 cze 2017, 11:32
10 cze 2017, 15:42

Stelmet BC Zielona Góra po znakomitej pogoni w drugiej połowie zdołał zwyciężyć z Polskim Cukrem Toruń 88:82 (21:28, 8:19, 27:20, 32:15) i tym samym został mistrzem Polski. MVP finałów został ogłoszony James Florence.

Mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęli goście. W grze Stelmetu widać było spięcie, zawodnicy nie trafiali do kosza, a w obronie również popełniali błędy, otwierając pozycje rzutowe torunianom. Najlepiej wykorzystywał to Jure Skifić, który w pierwszej połowie zdobył 15 punktów. Pod koszami pomagał mu Cheikh Mbodj, który ponownie był bardzo waleczny pod tablicami. Gospodarze nie potrafili znaleźć na nich odpowiedzi, przez co do przerwy przegrywali osiemnastoma punktami.

W drugiej połowie spotkania właściwy rytm odzyskiwali zielonogórzanie. Poprawie uległa przede wszystkim gra w ataku. Ponownie widać było szybkość, grę zespołową i znajdywanie wolnych pozycji, czyli to wszystko, do czego przyzwyczaiła nas ekipa Artura Gronka. Prawdziwy sygnał do ataku dał Thomas Kelati, który równo z syreną kończącą trzecią kwartę trafił niesamowity rzut:

Ostatnie 10 minut było prawdziwym popisem Stelmetu. Zielonogórscy koszykarze trafili 60% prób z gry i dołożyli do tego twardą obroną. Na około 5 minut przed końcem meczu zdołali odrobić całą stratę, a po chwili wyszli na prowadzenie. W ostatnich akcjach torunianom zabrakło zimnej krwi, piłka nie wpadała do kosza, a gospodarze trafiali rzuty osobiste.

Ponownie najlepszym strzelcem był Thomas Kelati. Amerykanin z polskim paszportem zdobył dzisiaj 19 punktów. MVP finałów ogłoszony został James Florence, który w trakcie rywalizacji z Polskim Cukrem notował średnio na spotkanie 16.4 punktów, 3.2 asyst i 1.2 przechwytów. Torunianie zostali dzisiaj rozstrzelani z dystansu, ponieważ gospodarze trafili aż 16 trójek, co jest wyrównaniem najlepszego wyniku z tego sezonu (wcześniej tyle samo trafiali gracze Kinga Szczecin, Anwilu Włocławek i Asseco Gdyni).

Dla Stelmetu jest to trzecie mistrzostwo Polski z rzędu, natomiast Polski Cukier osiągnął historyczny rezultat. W tegorocznej rywalizacji zielonogórzanie zwyciężyli 4:1.

Stelmet BC Zielona Góra – Polski Cukier Toruń 88:82 (21:28, 8:19, 27:20, 32:15)

Stelmet BC Zielona Góra: Kelati 19, Moore 15 (7 zb), Koszarek 13 (8 ast), Zamojski 12, Dragicević 11, Florence 10, Gruszecki 6, Hrycaniuk 2, Mokros 0, Matczak 0

Polski Cukier Toruń: Skifić 18, Trotter 14 (7 ast), Mbodj 13 (9 zb), Perka 11, Diduszko 10, Weaver 9, Wiśniewski 7, Śnieg 0, Sanduł 0, Sulima 0