PLK: Sensacja w Gliwicach, Rosa na kolanach

21 sty 2018, 22:28

Skuteczność z dystansu oraz zbiórki w ataku pozwoliły gliwickiej drużynie pokonać faworyzowaną Rosę Radom. GTK wygrało aż GTK Gliwice – Rosa Radom 96:73 (20:15, 25:24, 24:14, 27:20), a bardzo dobre spotkanie rozegrał Quinton Hooker (15 punktów, 12 zbiórek, 6 asyst).

Gospodarze od pierwszych minutach starali się zaskoczyć rywala agresywną obroną. W połączeniu z ospałą grą Rosy przynosiło to efekty, w postaci dużej ilości strat. W I kwarcie radomianie mieli ich już 6. Podopieczni Pawła Turkiewicza nie potrafili jednak w pełni tego wykorzystać, ponieważ mieli kłopoty w ataku. Niektóre ich ataki były przeprowadzane chaotycznie i bez pomysłu. Główną siłą ataku ponownie był tercet z USA, który w trakcie pierwszych dziesięciu minut uzyskał 18 z 20 punktów drużyny.

Druga ćwiartka rozpoczęła się od twardej rywalizacji, a radomianie łapali wiatr w żagle. Po serii 7:0 wyszli nawet na trzypunktowe prowadzenie, jednak po tym krótkim, gorszym momencie gra GTK znów mogła się podobać. Coraz większy wkład w zdobyte punkty mieli Polacy m.in. Robert Skibniewski, który do przerwy miał 6 oczek. Co równie istotne gliwiczanom wpadały rzuty trzypunktowe (8/13 do przerwy), a dzięki zbiórkom w ataku i mniejszej ilości strat oddali 10 rzutów więcej z gry.

Druga połowa w całości należała do gospodarzy. Radomianie nawet na chwilę nie zbliżyli się do GTK i nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki. Rozkręcił się Quinton Hooker, który w drugiej połowie dosłownie skakał po głowach wyższych rywali. Skończyło się na 12 zbiórkach, z czego 5 ofensywnych! Dodatkowo próby zza łuku wciąż znajdywały drogę do celu – skończyło się na 14 celnych trójkach, co jest najlepszym wynikiem GTK w tym sezonie. GTK rozegrało jedno z lepszych spotkań na parkietach Energa Basket Ligi, jednak dokonali tego przy znaczącej pomocy radomian, którzy na pewno będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o meczu.

GTK Gliwice – Rosa Radom 96:73 (20:15, 25:24, 24:14, 27:20)

GTK Gliwice: Hooker 15 (12 zb, 6 ast), Williams 15, Morgan 15, Salamonik 11, Palyza 11, Radwański 8, Pieloch 8, Skibniewski 6, Zmarlak 3, Piechowicz 2, Ratajczak 2, Jędrzejewski 0

Rosa Radom: Punter 15, Harrow 14 (7 zb, 4 ast), Auda 10, Zegzuła 9, Szymkiewicz 8, Sokołowski 4, Zajcew 4, Piechowicz 3, Szymański 2, Bojanowski 0, Trojan 0