Polacy za granicą: Mateusz Ponitka znów triumfuje w Turcji, porażki Kuliga, Waczyńskiego i Czyża

Aktualizacja: 10 sty 2017, 18:44
10 sty 2017, 14:44

Polacy grający za granicą rozegrali kolejne mecze ligowe. Najlepiej spośród grona reprezentantów Polski wypadł Mateusz Ponitka, wygrywając swój mecz w tureckiej Superlidze. Niestety porażkami zakończyli swe starcia zarówno Adam Waczyński, jak też Damian Kulig oraz Aleksander Czyż.

Pinar Karsiyaka Izmir wygrał na własnym parkiecie z Best Balikesir 80:69. Po rozegraniu 20 minut tego pojedynku na prowadzeniu był zespół gości, ale druga połowa należała już do faworyzowanych gospodarzy, którzy rozstrzygnęli to starcie na swą korzyść.

Mateusz Ponitka rozegrał kolejne znakomite zawody, uzyskując 19 punktów (5/10 za 2 pkty, 2/3 za 3 pkty, 3/3 rzuty wolne) oraz 9 zbiórek i 2 straty podczas 31 minut gry. Polski skrzydłowy był więc o krok od zanotowania double-double i został najlepszym strzelcem swej ekipy. 23-letni zawodnik miał także 2 asysty oraz 2 przechwyty.

Pinar po 14 kolejkach z bilansem 8-6 zajmuje 6. pozycję w tabeli ligi tureckiej.

Pinar Karsiyaka Izmir – Best Balikesir 80:69 (19:14, 17:25, 20:14, 24:16)

Drużyna Damiana Kuliga, czyli Banvit BC zanotowała nieoczekiwaną wyjazdową porażkę 95:100 po dogrywce z Istanbul BB. Spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg a żaden z klubów nie potrafił zbudować przewagi i odskoczyć rywalowi. Po regulaminowym czasie mieliśmy remis 85:85, ale w dogrywce lepiej punktowali gracze gospodarzy.

29-letni reprezentant Polski przebywał na parkiecie przez 32 minuty, zdobywając w tym czasie 16 oczek (3/6 za 2 pkty, 2/3 za 3 pkty, 4/6 rzuty wolne), 7 zbiórek oraz 3 asysty i 2 straty. Kulig może być więc zadowolony ze swych statystyk meczowych.

Banvit BC z dorobkiem 10-4 zajmuje 4. miejsce w Superlidze.

Istanbul BB – Banvit BC 100:95 (23:23, 20:18,  20:18, 22:26, 15:10)

Adam Waczyński w barwach Unicaja Malaga musiał uznać wyższość ekipy Real Betis Energia Plus, która we własnej hali triumfowała 76:68 w derbach Andaluzji.

Waca zaliczył tym razem przeciętny występ, pudłując przy wszystkich swych pięciu próbach zza łuku. Ostatecznie podczas 17 minut gry zdobył zaledwie 4 punkty (2/2 za 2 pkty, 0/5 za 3 pkty), 3 zbiórki i asystę.

Unicaja po 15 seriach ligi hiszpańskiej z bilansem 9-6 zajmuje 7. lokatę w tabeli.

Real Betis Energia Plus – Unicaja Malaga 76:68 (17:16, 15:9, 18:18, 26:25)

Aleksander Czyż, podobnie jak jego koledzy z drużyny, chciałby jak najszybciej zapomnieć o swym ostatnim meczu. Pasta Reggia JuveCaserta została rozgromiona na wyjeździe 77:95 w starciu z Dinamo Banco di Sardegna Sassari. Dominacja przeciwników sprawiła, że z każdą kolejną kwartą powiększali oni sukcesywnie swą przewagę, wygrywając wszystkie cztery ćwiartki tej batalii.

Olek Czyż przebywał na parkiecie przez 20 minut i trafił wszystkie swoje rzuty za 3 punkty. W sumie nasz zawodnik zdobył 9 oczek (0/1 za 2 pkty, 3/3 za 3 punkty), miał też 3 zbiórki i asystę oraz 3 straty.

Juvecaserta z bilansem 7-8 zajmuje 10. miejsce w tabeli włoskiej Lega A.

Dinamo Banco di Sardegna Sassari – Pasta Reggia JuveCaserta 95:77 (20:17, 23:17, 31:26, 21:17)