Polacy w pucharach: Kulig bliski double-double, rewelacyjny występ Logana! [WIDEO]

18 sty 2017, 16:29

Polscy koszykarze rozegrali świetne zawody w europejskich pucharach. Damian Kulig błysnął formą w barwach Banvit BC w spotkaniu Basketball Champions League, natomiast David Logan był najlepszym strzelcem Lietuvos Rytas Wilno w meczu EuroCup.

Drużyna trenera Saso Filipovskiego – Banvit BC, rozprawiła się 74:56 z Helios Suns Domzale w starciu Koszykarskiej Ligi Mistrzów. Pierwsza kwarta należała zgodnie z planem do ekipy gospodarzy, którzy zakończyli ją 19:12. Nieoczekiwanie jednak druga ćwiartka przebiegła pod dyktat słoweńskiej drużyny i po pierwszej połowie turecki zespół przegrywał 36:38. Trzecia odsłona gry to poprawa skuteczności graczy Banvitu, którzy dopadli rywali, wyrównując na 45:45 a potem wyszli na prowadzenie 55:52. Decydujące 10 minut należało już w pełni do faworytów tego pojedynku, gdyż drużyna Filipovskiego wygrała tę część starcia 19:4!

Polski podkoszowy zagrał bardzo dobre spotkanie, uzyskując w czasie 32 minut gry 13 punktów (4/5 za 2 pkty, 0/3 za 3 pkty, 5/7 rzuty wolne) i 9 zbiórek (3 ofensywne i 6 w obronie). Damian Kulig został tym samym czwartym strzelcem zespołu oraz najlepiej zbierającym graczem Banvitu. Do tego dołożył jeszcze 3 przechwyty, 2 bloki i asystę.

Poza Kuligiem w ekipie Banvitu najlepsi byli Jordan Theodore (15 pktów, 9 asyst) oraz Edo Muric (15 pktów i 5 zbiórek). W drużynie z Domzale wyróżnił się Brandyn Curry (17 oczek, 6 asyst i 3 zbiórki).

Banvit BC z bilansem 10 zwycięstw i 3 porażek zajmuje pozycję wicelidera grupy A, w której przewodzi AS Monaco Basket.

Banvit BC – Helios Suns Domzale 74:56 (19:12, 17:26, 19:14, 19:4)

Lietuvos Rytas Wilno, czyli zespół Davida Logana oraz Adama Łapety, rozgromił w meczu wyjazdowym 97:63 rosyjski Nizhny Novgorod, w ramach rozgrywek EuroCup. Tylko w pierwszej odsłonie gry ekipa gospodarzy dotrzymywała kroku znakomicie dysponowanym graczom z Litwy a wynik brzmiał 22:21 dla Lietuvos. Począwszy od drugiej ćwiartki zdecydowaną inicjatywę przejęła drużyna prowadzona przez Tomasa Pacesasa, wygrywając wysoko kolejne trzy kwarty.

34-letni polski rzucający obrońca został gwiazdą tego pojedynku, gromadząc na swym koncie podczas 33 minut aż 30 punktów (6/7 za 2 pkty, 5/10 za 3 pkty, 3/3 rzuty wolne). Zdobycze Logana powiększyły jeszcze 3 zbiórki, 6 asyst i 3 przechwyty.

Natomiast drugi z Polaków – Adam Łapeta rzucił 6 oczek (2/3 za 2 pkty, 2/4 rzuty wolne) podczas 19 minut spędzonych na parkiecie. Statystyki polskiego środkowego uzupełniło 6 zbiórek i asysta.

Poza Loganem w drużynie z Wilna najlepszy był Rokas Giedraitis (16 oczek). W ekipie gospodarzy wyróżnił się Petr Gubanov (13 pktów, 9 zbiórek i 3 asysty).

Było to pierwsze zwycięstwo Lietuvos Rytas w Top 16 EuroCup po dwóch porażkach z rzędu.

Nizhny Novgorod – Lietuvos Rytas Wilno 63:97 (21:22, 15:24, 17:29, 10:22)