Polacy w pucharach: Logan dał zwycięstwo Lietuvos, tragiczny występ Ponitki, epizod Waczyńskiego [WIDEO]

1 gru 2016, 10:07

Na europejskich parkietach odbyła się kolejna kolejka spotkań w ramach Basketball Champions League oraz EuroCup. Znów znakomitym występem zabłysnął David Logan, który poprowadził Lietuvos Rytas do triumfu. Niestety fatalny występ zaliczył tym razem Mateusz Ponitka a Adam Waczyński nie zagościł zbyt długo na parkiecie.

EuroCup

David Logan w niedawnym meczu z Chimki Moskwa był bohaterem swego klubu, zdobywając 16 punktów i oddając rzut, który dał wygraną 93:91. Tymczasem w starciu z Retabet Bilbao Basket zanotował jeszcze lepszy występ i był najlepszym graczem na parkiecie, mając wielki udział w wygranej Lietuvos Rytas Wilno 83:71. Gracze litewskiej drużyny zdominowali rywali w pierwszej kwarcie, którą wygrali 21:9 a potem nie pozwolili się już doścignąć Baskom.

34-letni zawodnik podczas prawie 30 minut gry zdobył 23 punkty (3/6 za 2 pkty, 4/7 za 3 pkty, 5/5 rzuty wolne) a do swojego dorobku dołożył 6 asyst oraz jedną zbiórkę i przechwyt, co dało mu najwyższy eval w drużynie na poziomie 24. 4 oczka dołożył również inny z Polaków Adam Łapeta, wykorzystując wszystkie cztery rzuty wolne. 29-letni polski środkowy dołożył do tego 2 zbiórki i jedną asystę.

Obok Logana najlepszymi graczami ekipy T. Pacesasa byli C. Fisher (15 pktów) oraz A. Gudaitis (11 pktów i 16 zbiórek). W zespole gości wyróżnili się S. Bamforth (16 pktów, 5 asyst) i M. Eric (13 pktów, 7 zbiórek).

Obecny bilans Lietuvos Rytas wynosi 3-3, co przekłada się na pozycję wicelidera grupy B, w której prowadzi Chimki Moskwa.

Lietuvos Rytas Wilno – Retabet Bilbao Basket 83:71 (21:9, 21:26, 20:16: 21:20)

Basketball Champions League

Pinar Karsiyaka Izmir w którym występuje Mateusz Ponitka doznał upokarzającej klęski, przegrywając na własnym parkiecie z fińskim Kataja Basket 66:84. Faworyt meczu nie udźwignął tej roli, będąc od początku pierwszej kwarty zdecydowanie słabszą drużyną. Do przerwy przybysze ze Skandynawii prowadzili już okazale 48:34. Ostatnie dwie “ćwiartki” te pojedynku były jeszcze słabsze w wykonaniu podopiecznych N. Markovicia, którzy w 4 kwarcie rzucili zawstydzające 9 oczek, ulegając ostatecznie różnicą aż 18. punktów!

Niestety nasz rodak tym razem zupełnie zawiódł  inie zdobył ani jednego punktu w czasie 26 minut gry. Ponitka spudłował pięć rzutów z gry, dwa rzuty wolne i popełnił pięć strat. Jedyne czym wyróżnił się to 6 zbiórek, asysta i dwa przechwyty.

W ekipie gospodarzy najlepsi byli dwaj Amerykanie – D. Summers (21 pktów) oraz K. Dillard (17 pktów, 7 zbiórek i 3 asysty). W drużynie gości liderem był Kanadyjczyk D. Mullings (17 pktów, 9 zbiórek i 5 asyst).

To była już trzecia porażka Pinar Karsiyaka w grupie B, gdzie z dorobkiem 4-3 turecki zespół zajmuje trzecia lokatę.

Pinar Karsiyaka Izmir – Kataja Basket 66:84 (19:24, 15:24, 23:20, 9:16)

EuroCup

Unicaja Malaga w ostatnią niedzielę pokonała na własnym parkiecie FC Barcelonę 95:89 po dogrywce. Duży wkład w tamto zwycięstwo miał Adam Waczyński, który zdobył 12 punktów a do tego dołożył jeszcze po 4 zbiórki i asysty, notując najlepszy występ w tym sezonie w lidze ACB. Natomiast w starciu w BCL z Bayernem Monachium nie było już tak dobrze, gdyż reprezentant Polski dostał od trenera zaledwie ponad 9 minut na parkiecie. “Waca” zdobył 4 punkty (2/2 za 2 pkty, 0/2 za 3 pkty), zebrał też jedną piłkę i miał jedną asystę.

Spotkanie w hali Bayernu było wyrównane, ale w drugiej kwarcie drużyna z Malagi prowadziła nawet 35:26. W trzeciej odsłonie pojedynku gracze gospodarzy przejęli inicjatywę i od stanu 41:41 zaliczyli run 9:0, wychodząc na prowadzenie 50:41. Przyjezdni jednak odrobili dystans do hiszpańskiej drużyny i przed decydującą “ćwiartką” na tablicy widniał wynik 53:52 dla Bawarczyków. W ostatniej kwarcie Unicaja wygrywała 65:60, ale gracze niemieckiego klubu odrobili straty i ostatecznie zwyciężyli 72:69.

Najlepszymi zawodnikami Unicaja byli J. Smith (13 pktów) i K. Fogg (12 pktów, 4 zbiórki, 5 asyst). W niemieckiej ekipie najlepiej wypadli N. Johnson (20 pktów) oraz D. Barthel (po 8 pktów i zbiórek, 4 asysty).

Klub z Andaluzji z bilansem 3-3 zajmuje 4 miejsce w tabeli grupy C, w której liderem jest właśnie Bayern z dorobkiem 5-2.

Bayern Monachium – Unicaja Malaga 72:69 (13:12, 22:25, 18:15, 19:17)