Nie dopuścić do sensacji. Porównanie drużyn przed Polska – Arabia Saudyjska

Aktualizacja: 26 lis 2022, 19:35
23 lis 2022, 21:00

Reprezentacja Polski w drugim meczu na mistrzostwach świata w Katarze zagra z Arabią Saudyjską, czyli sensacyjnym liderem grupy C po pierwszej kolejce. Zwycięstwo w tym spotkaniu będzie niezwykle istotne w kontekście starcia z Argentyną. Jak wyglądały poprzednie pojedynki tych drużyn? Na kogo warto zwracać uwagę?

Arabia Saudyjska sprawiła jak dotąd największą sensację podczas mundialu w Katarze. Choć po pierwszej połowie piłkarze z tego kraju przegrywali 0:1 z faworyzowaną Argentyną, w drugiej części zadali dwa szybkie ciosy i odwrócili losy spotkania, odnosząc sensacyjne zwycięstwo. To pokazuje, że nie wolno lekceważyć teoretycznie najsłabszej ekipy grupy C.

Jak Polacy grali z Saudyjczykami?

Historia pojedynków obu drużyn nie jest zbyt bogata. Do ostatniego starcia doszło 28 marca 2006 roku, kiedy to biało-czerwoni wygrali w towarzyskim meczu 2:1, a dwa trafienia zanotował Łukasz Sosin. Co istotne, jeszcze nigdy Polacy nie grali z Arabią Saudyjską w oficjalnym spotkaniu. Wszystkie dotychczasowe starcia były sparingami.

Łączny bilans pojedynków Polski i Arabii Saudyjskiej zdecydowanie przemawia na korzyść biało-czerwonych. Na trzy dotychczasowe spotkania, trzy kończyły się ich wygranymi.

● 1994: Arabia Saudyjska 0:1 Polska (mecz towarzyski)
● 1994: Arabia Saudyjska 1:2 Polska (mecz towarzyski)
● 2006: Arabia Saudyjska 1:2 Polska (mecz towarzyski)

Kursy bukmacherskie na mecz Polska – Arabia Saudyjska

1
x
2
1.80

3.65
5.00
1.77
3.80
5.00
1.78
3.70
5.00

Postawa w eliminacjach do MŚ

Miejsce wśród drużyn zakwalifikowanych na mistrzostwa świata biało-czerwoni musieli wywalczyć dopiero w barażach. Po zajęciu drugiego miejsca w kwalifikacyjnej grupie I (tuż za Anglią), początkowo w półfinale barażów mieli grać z Rosją, ale na skutek sankcji nałożonych na tę reprezentację przez FIFA, od razu awansowali do finału. W nim zawodnicy Czesława Michniewicza wygrali 2:0 ze Szwecją.

Arabia Saudyjska z kolei rozpoczęła walkę o awans od drugiej rundy eliminacji w strefie azjatyckiej. Po pewnej wygranej w grupie D (20 na 24 możliwe punkty), w trzeciej rundzie również wygrali rywalizację grupową (23 punkty, punkt przewagi nad Japonią), co dało im bezpośredni awans na mistrzostwa świata w Katarze.

Bilans Polski i Arabii Saudyjskiej w grupach kwalifikacyjnych

Polska: 2. miejsce w grupie I | 10 meczów (6 zwycięstw, 2 remisy, 2 porażki, bramki 30:11) | Baraż: 2:0 ze Szwecją

Arabia Saudyjska: 1. miejsce w grupie I w strefie AFC | 10 meczów (7 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka, bramki 12:6) | Bezpośredni awans

Historia występów obu reprezentacji na mundialach

Dla reprezentacji Polski występ w Katarze jest 10. udziałem na mundialu w historii. Debiut zanotowała w 1938 roku, natomiast największe sukcesy święciła w 1974 i 1982 roku, kiedy to kończyli turniej na trzecim miejscu. W pierwszym przypadku, na mistrzostwach w Niemczech pokonali w meczu o brązowy medal 1:0 Brazylię, zaś w drugim, na turnieju w Hiszpanii wygrali 3:2 z Francją.

Reprezentancja Arabii Saudyjskiej z kolei awansowała na mundial po raz szósty w historii. Dotychczas najlepiej poradziła sobie w 1994 roku, kiedy to awansowała do 1/8 finału (porażka 1:3 ze Szwecją). Na pozostałych turniejach kończyła udział już po fazie grupowej.

Historyczny bilans obu reprezentacji na mistrzostwach świata

Polska: 10 udziałów | 35 meczów (16 zwycięstw, 6 remisów, 13 porażek, bramki 46:45) | Największy sukces: III miejsce (1974 i 1982)
Arabia Saudyjska: 6 udziałów | 17 meczów (4 zwycięstwa, 2 remisy, 11 porażek, bramki 13:40) | Największy sukces: 1/8 finału (1994)

Kadra Polski i Arabii Saudyjskiej na mistrzostwa świata w Katarze

W gronie powołanych na turniej polskich piłkarzy znalazło się tylko trzech przedstawicieli Ekstraklasy – Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa, Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin i Michał Skóraś z Lecha Poznań. Tuż przed turniejem doszło do wymuszonej zmiany – kontuzjowanego Bartłomieja Drągowskiego ze Spezii zastąpił Kamil Grabara z FC Kopenhagi.

Selekcjoner Saudyjczyków Herve Renard ogłosił listę powołanych 11 listopada. Znalazło się na niej 26 piłkarzy, ale konieczna była jedna roszada. Na mundial nie pojechała największa gwiazda reprezentacji, Fahad Al-Muwallad po tym, jak WADA odwołała się od decyzji o zniesieniu zawieszenia spowodowanego zażywaniem niedozwolonych środków. Jego miejsce zajął Nawaf Al-Abed.

Choć pierwszy mecz Polaków na mundialu w Katarze nie zachwycił, w dalszym ciągu o sile reprezentacji będą stanowić jej największe gwiazdy. Chodzi głównie o Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego, ale także Sebastiana Szymańskiego, rozgrywającego świetny sezon w Feyenoordzie. Dodatkową siłą mogą być młodzi Jakub Kamiński czy Michał Skóraś.

W drużynie Arabii Saudyjskiej tak naprawdę wszyscy zawodnicy w starciu z Argentyną pokazali, że stanowią o sile zespołu. Pod nieobecność Fahada Al-Muwallada biało-czerwoni szczególnie powinni zwracać uwagę na Salema Al-Dawsariego, który w pierwszym grupowym pojedynku strzelił piękną bramkę.

Kursy bukmacherskie Polska – Arabia Saudyjska na platformie Johnnybet.com

Kadra reprezentacji Polski

Bramkarze:
Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Skorupski (Bologna), Kamil Grabara (FC Kopenhaga)

Obrońcy:
Matty Cash (Aston Villa), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Mateusz Wieteska (Clermont), Jan Bednarek (Aston Villa), Jakub Kiwior (Spezia), Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Robert Gumny (Augsburg)

Pomocnicy:
Krystian Bielik (Birmingham City), Damian Szymański (AEK Ateny), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg), Szymon Żurkowski (Fiorentina), Sebastian Szymański (Feyenoord), Piotr Zieliński (Napoli), Przemysław Frankowski (RC Lens), Michał Skóraś (Lech Poznań)

Napastnicy:
Arkadiusz Milik (Juventus), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Karol Świderski (Charlotte FC), Krzysztof Piątek (Salernitana)

Kadra reprezentacji Arabii Saudyjskiej

Bramkarze:
Mohamed Al-Owais (Al-Hilal), Nawaf Al-Aqidi (Al-Nassr), Mohamed Al-Yami (Al-Ahly)

Obrońcy:
Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal), Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal), Abdulelah Al-Amri (Al-Nassr), Abdullah Madu (Al-Nassr), Hassan Tambakti (Al-Shabab), Sultan Al-Ghanam (Al-Nassr), Mohammed Al-Breik (Al-Hilal), Saud Abdulhamid (Al-Hilal)

Pomocnicy:
Salman Al-Faraj (Al-Hilal), Riyadh Sharahili (Abha), Ali Al-Hassan (Al-Nassr), Mohamed Kanno (Al-Hilal), Abdulelah Al-Malki (Al-Hilal), Sami Al-Najei (Al-Nassr), Abdullah Otayf (Al-Hilal), Nasser Al-Dawsari (Al-Hilal), Abdulrahman Al-Aboud (Ittihad), Salem Al-Dawsari (Al-Hilal), Hattan Bahebri (Al-Shabab)

Napastnicy:
Nawaf Al-Abed (Al-Shabab), Haitham Asiri (Al-Ahly), Saleh Al-Shehri (Al-Hilal), Firas Al-Buraikan (Al-Fateh)

Arabia Saudyjska nie boi się Polski. Zielone Sokoły pewne zwycięstwa

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA