Ponitka w czołówkach statystyk

Aktualizacja: 30 maj 2023, 10:59
18 wrz 2016, 21:27

Reprezentant Polski Mateusz Ponitka znalazł w czołówkach statystyk FIBA-Europe zakończonych w sobotę eliminacji mistrzostw Europy 2017. Polska zmagania grupowe zakończyli na pierwszym miejscu z bilansem 5-1 i awansowali na przyszłoroczyny EuroBasket.

23-letni reprezentant Poslki notował średnio 15,3 pkt co pozwoliło mu zająć 19. miejsce wśród najlepszych strzelców. Ponadto Ponitka zajął czwarte miejsce w klasyfikacji zawodników z najwyższą skutecznością rzutów za dwa punkty – 65,2 proc. i trzecie, biorąc pod uwagę wszystkie rzuty z gry – 58,1 proc. 23-latek został sklasyfikowany na ósmej pozycji jeśli chodzi o przechwyty – 1,8. Wśród  graczy z najwyższym średnim wskaźnikiem efektywności gry – dziesiąte (18,5).

Wysoko bo na szóstej pozycji w klasyfikacji strzelców z linii rzutów wolnych zajął kapitan reprezentacji Polski Adam Waczyński, trafiając z 89,5 proc. skutecznością.

Jeśli chodzi o zbiórki wysoko na siódmej pozycji został sklasyfikowany Maciej Lampe – 7,6 zb. na mecz. Lampe zajął również szóste miejsce w klasyfikacji double-double – jeden mecz w dwucyfrowymi zdobyczami w dwóch elementach gry.

W statystykach drużynowych najwyższe lokaty Polski to druga pod względem skuteczności rzutów z gry – 50 proc (za Gruzją – 50,7), pierwsza, jeśli chodzi o rzuty za dwa punkty (58,3) oraz trzecia w celności wolnych (80,4).