Rewelacyjny występ Nowickiego podczas Diamentowej Ligi w Oslo. Swoboda i Fajdek poza podium

15 cze 2023, 22:40

Wojciech Nowicki znakomicie zaprezentował się w konkursie rzutu młotem podczas mityngu Diamentowej Ligi w Oslo. Mistrz olimpijski z Tokio w drugiej kolejce posłał młot na odległość 81.92 m, co dało mu wygraną i najlepszy wynik na świecie w tym roku. W stolicy Norwegii wystąpili również m.in. Paweł Fajdek i Ewa Swoboda.

Rekord Diamentowej Ligi

Jeszcze przed zawodami można było spodziewać się, że konkurs rzutu młotem będzie stał na bardzo wysokim poziomie. Na liście startowej znaleźli się aktualny mistrz olimpijski, pięciokrotny mistrz świata oraz zawodnik z najlepszym wynikiem w 2023 roku.

Wojciech Nowicki prowadził już po pierwszej serii rzutów, ale najlepszy rezultat osiągnął w drugiej próbie. Wówczas młot wypuszczony z rąk zawodnika Podlasia Białystok przeleciał 81.92 m. Jest to najlepszy rezultat w historii zawodów Diamentowej Ligi! Polak stał się też najdalej rzucającym młociarzem trwającego sezonu. Dotychczas liderem światowych tabel za 2023 rok był Rudy Winkler, który w Oslo zajął drugie miejsce. Amerykanin kilka tygodni temu uzyskał 80.88 m, ale czwartkowe zawody zakończył z rezultatem 79.42 m.

Trzecie miejsce zajął Kanadyjczyk Ethan Katzberg. 21-latek najlepiej zaprezentował się w trzeciej kolejce, kiedy rzucił 77.93 m. Wciąż daleki od najwyższej formy jest Paweł Fajdek, ale start w Norwegii może zaliczyć do udanych. Drugi z Polaków zakończył konkurs z najlepszym wynikiem w sezonie. Podopieczny trenera Szymona Ziółkowskiego osiągnął  76,50 m, co dało mu piątą lokatę.

Ewa Swoboda poza podium

Nasza najlepsza sprinterka rozpoczęła sezon od rekordu życiowego, uzyskanego podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego, który odbył się 4 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Ewa Swoboda w biegu eliminacyjnego pokonała 100 metrów w czasie 11.03 s. 25-latka liczyła, że w kolejnych startach może nawiązać walkę z najszybszymi zawodniczkami na świecie. Zawody Diamentowej Ligi w Oslo zakończyła jednak z nieco gorszym czasem (11.07 s) i została sklasyfikowana na szóstej lokacie.

Pierwsze miejsce zajęła Marie-Josee Ta Lu. Reprezentantka Wybrzeża Kości Słoniowej uzyskała czas 10.75 s. Jest to nowy rekord mityngu oraz najlepszy w tym roku wynik na świecie. Druga była Anthonique Strachan, która osiągnęła 10.98 s. Podium uzupełnił Shericka Jackson (10.98 s).