Sebastian Karaś po kilku latach milczenia postanowił zabrać głos w sprawie swoich relacji z bratem Robertem Karasiem. Motywacją do przygotowania długiego wpisu na łamach Facebooka była afera ze słynnym triathlonistą w roli głównej, która wybuchła po tym, jak w jego organizmie wykryto substancje zabronione. Oliwy do ognia dolała groteskowa narracja sportowca w „Kanale Sportowym”. Teraz ogień podsyca jego brat.
Najpierw rekord świata, potem afera dopingowa i obwinianie szefa POLADA
W piątek Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) otrzymała informację od swojego brazylijskiego odpowiednika, że Robert Karaś stosował doping. Próbka polskiego sportowca, który w maju uczestniczył w zawodach Brasil Ultra Tri i pobił tam rekord świata w 10-krotnym Ironmanie, zawierała drostanolon. Według wielu informacji jest to substancja chętnie stosowana w kulturystyce oraz sportach siłowych. Pozwala nie tylko poprawić sylwetkę, ale też zbudować większą siłę i wykonywać bardziej intensywne treningi. Drostanolon znajduje się oczywiście na liście substancji zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
Karasiowi grozi odebranie rekordu świata oraz dyskwalifikacja na 4 lata ze sportu. Co innego w przypadku FAME MMA, które prowadzi w mediach społecznościowych akcję wsparcia dla Karasia, angażując swoje największe gwiazdy do publicznego wsparcia triathlonisty. I to pomimo tego, że główna postać całego zamieszania przyznała się publicznie do stosowania dopingu w rozmowie z Tomaszem Smokowskim na antenie „Kanału Sportowego”. Oprócz tego Karaś w dość zarozumiały sposób wypowiadał się na temat całej sytuacji. Zapewniał również, że zawsze zachowywał się fair wobec ducha sportu i swoich rywali.
Karaś odniósł się również do szefa POLADA, stwierdzając – „przez tego pana to życie mi się trochę zmieniło”, co jest jednym z najbardziej absurdalnych wniosków, jaki może wyciągnąć sportowiec złapany na dopingu. Dostało się również sponsorom, którzy postanowili zrezygnować ze wspierania sportowca przyłapanego na dopingu.
Sebastian Karaś zabiera głos w sprawie brata
Brat Roberta Karasia również jest sportowcem, choć raczej nie słychać o nim w polskich mediach. Najgłośniej było o nim w 2017 roku, gdy jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął wpław przez Bałtyk z Kołobrzegu na Bornholm. Jak sam przyznaje w swoim wpisie, jego relacje z bratem nie należą do najbardziej udanych, a ich spojrzenie na pewne sprawy diametralnie się różni.
Poniżej publikujemy cały wpis Sebastiana Karasia z jego fanpage’a na Facebooku (pisownia oryginalna):
„Cześć, Nazywam się Sebastian Karaś. Ze sportem zawodniczo jestem związany już 24 lata (pływanie, pływanie długodystansowe, triathlon). Zawsze byłem dumny ze swojego nazwiska, ale w ostatnich latach doszło też do tego, że momentami było mi wstyd… Poniższy tekst ma na celu podkreślenie tego, że Karasiów jest dwóch i pomimo tego, że Robert jest i zawsze będzie moim bratem, to mamy trochę inne podejście do wielu kwestii.
Stwierdziłem, że dzisiaj nadszedł dzień, w którym wypowiem się na temat relacji z moim bratem Robertem. Kilka lat milczałem, ponieważ nie chciałem wdawać się z nikim w żadne dyskusje na ten temat i poświęcać na to energii. Sprawy zaszły na tyle daleko, że czuję potrzebę napisania kilku zdań jak to wygląda z mojej perspektywy i chciałbym poruszyć w tym tekście kilka wątków. Nie są to dla mnie łatwe rozmowy, ponieważ jesteśmy braćmi, a jak kolejna osoba zapyta mnie o doping czy rekord to zawsze będę mógł odesłać ją do tego posta. Z drugiej strony chciałbym, żeby Robert też to przeczytał, ponieważ zostałem zablokowany jakieś 2 lata temu 🙃
Może zacznę od tego, że patrząc tylko na stronę sportową i pozostawiając inne rzeczy z boku to uważam, że Robert jest bardzo utalentowanym sportowcem i posiada ponadprzeciętny organizm. Gdyby kiedyś trafił na dobrego trenera triathlonu i osobę, która mogłaby go okiełznać mentalnie, to mógłby odnieść duży sukces w triathlonie również na krótszych dystansach. Złamanie 8h na pełnym dystansie i kwalifikacja na Hawaje w kategorii PRO uważam, że to było naprawdę w zasięgu. Oczywiście to się nie wydarzyło, a więc można tak sobie pisać, ale taka jest moja opinia.
Wybrał inną drogę, nie chodzi mi teraz czy gorszą czy lepszą, ale chciałbym podkreślić, że sportowo według mnie to nie są osiągnięcia z półki medalu Mistrzostw Świata w Triathlonie na dystansach od pełnego dystansu i krócej, czy medal Igrzysk Olimpijskich w triathlonie. Tam startuje zupełnie inna liga i uważam, że Robert, ja czy większość triathlonistów w Polsce mogłaby im podawać ręcznik i wodę podczas zawodów. Osoby, które siedzą w temacie dobrze wiedzą co mam na myśli. I nie chciałbym tutaj umniejszać Robertowi jego wyczynów, bo uważam, że za same wyczyny triathlonowe Ultra należy mu się duży szacunek i osoby, które hejtują aspekt czysto sportowy to mogą zawsze wystartować i zmierzyć się z tymi rekordami i dopiero napisać negatywny komentarz jakie to nic nie warte osiągnięcie.
Z tego co obserwuję z boku spełnił swoje marzenie i został sportowcem, który zarabia na tym co kocha robić i myślę, że każdy chciałby być w takiej sytuacji. I tu uważam, że zrobił dobrą robotę marketingową i jako nieliczna osoba w Polsce zarobił na triathlonie. Dziwi mnie tylko fakt jak inne osoby na to narzekają, przecież w tę stronę idzie ten świat. Sponsor nie patrzy tylko na wyniki, ale również na to jakie masz zasięgi w mediach społecznościowych, na rozpoznawalność, czy czymś się wyróżniasz. Przecież to jest miejsce, gdzie dana firma może się zaprezentować.
Wydaje mi się, że każdy sportowiec i kibic musi zrozumieć, że w obecnych czasach to jest część tej gry i jak chce się uprawiać sport na wysokim poziomie i na tym zarabiać to trzeba dbać o te pole prawie tak samo jak o trening. Uważam, że sportowcy nie mają łatwo w tych czasach, ponieważ mają kolejny obowiązek, ale z drugiej strony dzięki takim możliwościom mogą dużo łatwiej niż kiedyś się wybić i spieniężyć swoją przygodę sportową, która nie trwa wiecznie.
Jak jesteśmy przy temacie pieniędzy to rzucanie tymi setkami tysięcy w mediach w moim odbiorze jest niesmaczne i nie wiem w ogóle po co o tym wspominać. Chyba po to żeby się dowartościować? A jeżeli miałaby być to jakaś wartość dla odbiorców, aby na przykład zainspirować jakiegoś młodego sportowca do ciężkiej pracy i pokazać, że się da, to przecież można to zupełnie inaczej ubrać w słowa.
Schodząc na cięższe tematy, uważam, że obecny sposób wypowiadania się Roberta w mediach jest tragiczny! Nie rozumiem, jak można być tak wulgarnym, aroganckim i pewnym siebie człowiekiem… Nie wiem czy on sobie zdaje sprawę jaką słowa mają siłę przy takich zasięgach i że jakiś młody człowiek może się na nim wzorować, a niestety przykro mi to stwierdzić, ale moim zdaniem nie jest to dobry wzór do naśladowania.
Jeżeli chodzi o temat wpadki dopingowej to myślę, że to jest jedna wielka amatorka, która nawiązuje do trzeciego akapitu tego tekstu. Nie rozmawiałem dłużej z Robertem od jakiś 4 lat, ale ta sytuacja tylko potwierdza to co było wcześniej, czyli jeden wielki chaos i spontaniczność w całym podejściu okołosportowym.
Mimo wszystko to co napisałem powyżej, mam nadzieję, że jak skończy się ten cały szum, fame, rywalizacja, bicie rekordów, może za 10? 20 lat? i inne wartości będą miały znaczenie pójdziemy na piwo i powspominamy te chore czasy.
To jest mój jedyny komentarz w tej sprawie. Dziękuję.”
Wielkie problemy Roberta Karasia. Jaka kara grozi polskiemu rekordziście?