Zima dostarcza miłośnikom gór wiele możliwości aktywnego wypoczynku. To czas, kiedy w góry mogą zabrać narty i kijki, deskę snowboardową czy jeszcze inny sprzęt. Jednak ze względu na trudne warunki pogodowe, takie jak bardzo niska temperatura, opady śniegu i silny wiatr, nieco inaczej w zimnej porze roku wyglądają górskie wędrówki czy wspinaczka górska.
Jakie sporty zimowe można uprawiać w górach?
Pokryte śniegiem tereny górskie stwarzają odpowiednie warunki do uprawiania rozmaitych sportów. Jednym z najbardziej powszechnych sportów uprawianych zimą jest narciarstwo. W polskich górach co sezon otwierane są liczne ośrodki narciarskie, umożliwiające aktywny wypoczynek także tym, którzy dopiero zaczynają jeździć. Doświadczeni narciarze poszukują natomiast bardziej wymagających tras. Dla osób uprawiających wspinaczkę zimowe góry stanowią wyzwanie. Trudne warunki atmosferyczne, skały pokryte śniegiem lub lodem zmuszają ich do większej wytrzymałości i precyzyjnego działania. Niesłabnącą popularnością cieszy się też trekking górski, polegający na przemierzaniu wymagających szlaków, czy hiking, czyli wędrówki po łagodniejszych górach, w bardziej sprzyjających warunkach. Trochę mniej zwolenników ma natomiast backpacking, czyli wielodniowa wędrówka z plecakiem, często w niełatwych warunkach.
Czym są stuptuty i kto ich potrzebuje?
Osobom, którym górskie wędrówki są obce, pojęcie ,,stuptutów’’ prawdopodobnie nie jest znane. Ci, którzy dużą chodzą po górach, bardzo cenią ten wynalazek, a niektórzy nie wyobrażają sobie wyjścia w trasę bez stuptutów. Stuptuty są materiałowymi ochraniaczami, okrywającymi część nogi poniżej kolana i wierzchnią część buta.
Stuptuty chronią nogawki spodni i buty przed przedostaniem się do nich śniegu i przemoczeniem. Dzięki temu do stóp nie dostaje się niepotrzebna wilgoć, która jest bardzo niekomfortowa, a zarazem niebezpieczna, gdyż mokre stopy są mniej odporne na zimno.
Stuptuty powinny być zatem ważnym wyposażeniem każdego, kto decyduje się na uprawianie sportu lub wędrówkę w górach w zimowych warunkach. Ochraniacze na buty używane są także podczas pozostałych pór roku. Najczęściej jest to odmiana niska, która chroni przed silnym deszczem, błotem, piaskiem i kamykami, które po przedostaniu do butów powodują dyskomfort. Dodatkową funkcją stuptutów jest ochrona spodni przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Stuptuty są wykonane z materiału, który nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz, a jednocześnie pozbywa się potu. Ochraniacze przeciwśniegowe odpowiednie w najbardziej wymagających warunkach to te wyposażone w wodoszczelną membranę, np. GORE-TEX. Przy wyborze stuptutów warto zwrócić uwagę na to, aby były lekkie. Stuptuty wyposażone są w zamek błyskawiczny, rzepy lub guziki. Posiadają elastyczną gumę lub pasek, którym reguluje się górny obwód. Ochraniacze są mocowane do sznurowadła buta za pomocą haczyka, a dolny pasek, przechodzący pod podeszwą buta, ma za zadanie zapewnić stabilność. Stuptuty należy dobierać do rozmiaru buta.
Rodzaje stuptutów
Na rynku dostępne są różne rodzaje stuptutów, dostosowane do poszczególnych dyscyplin sportowych. W zależności od przeznaczenia, stuptuty mają różną długość i mogą różnić się składem materiału. Wyróżniamy między innymi stuptuty trekkingowe przeznaczone do długich wędrówek w zaspach śnieżnych. Ze stuptutów biegowych korzystają oczywiście biegacze, a ze stuptutów na narty – narciarze. Obecnie dostępne są także stuptuty na rower.
Profesjonalne wyposażenie to podstawa
Jeśli wybierasz się zimą w góry, powinieneś zaopatrzyć się w dobrej jakości odzież i sprzęt. Zadaniem odzieży zimowej jest ochrona przed utratą ciepła i zabezpieczenie przed wilgocią. Sprzęt powinien zapewnić Ci komfort podczas uprawiania danego sportu i być odporny na trudne warunki pogodowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie wysokiej jakości wyposażenia, które posłuży przez wiele lat.