Sukces polskich piłkarek. Zagrają na mistrzostwach Europy!

Aktualizacja: 15 mar 2023, 13:42
14 mar 2023, 18:54

Piłkarki reprezentacji Polski do lat 17 wywalczyły awans do tegorocznych mistrzostw Europy dzięki remisowi 2:2 z Czeszkami. Gola na wagę zwycięskiego remisu w szóstej minucie doliczonego czasu gry strzeliła Wiktoria Kuprowska.

Jak dotąd w historii mistrzostw Europy kobiet do lat 17 triumfowały tylko trzy reprezentacje. Były to Niemki (osiem razy), Hiszpanki (cztery razy) i Polki, które sięgały po tytuł w 2013 roku. Od tamtego czasu jednak zagrały na turnieju tylko raz – w 2018 roku nie zdołały wyjść z grupy.

Udane kwalifikacje polskich piłkarek

W tym roku biało-czerwone ponownie zagrają na mistrzostwach Europy, które zostaną rozegrane w maju w Estonii. Polki udanie przebrnęły bowiem przez eliminacje – w pierwszej rundzie wygrały 3:0 z Grecją i 1:0 z Belgią, a także przegrały 0:3 z Hiszpankami.

W drugiej, decydującej fazie piłkarki reprezentacji Polski do lat 17 rozpoczęły od wygranych 2:0 nad Estonią i 2:1 nad Rumunią. Do awansu wystarczył im remis w pojedynku z Czeszkami. Przegrana sprawiała, że nasze zawodniczki musiałyby pożegnać się z awansem.

Polki zagrają na mistrzostwach Europy

Kluczowe starcie z Czeszkami rozpoczęło się dla naszych piłkarek znakomicie, bowiem już w 23. minucie gola na 1:0 strzeliła Roksana Jagodzińska. Pięć minut przed przerwą do wyrównania doprowadziła Marketa Jancarova, a w 81. minucie na 2:1 trafiła Barbora Kadlecova. Z wygranej cieszyły się jednak Polki – w szóstej minucie doliczonego czasu gry gola na wagę awansu strzeliła Wiktoria Kuprowska.

El. mistrzostw Europy U-17 – końcowa tabela grupy 1

1. Polska – 7 punktów – 2 zwycięstwa, 1 remis, bramki 6:3
2. Rumunia – 6 punktów – 2 zwycięstwa, 1 porażka, bramki 6:5
3. Czechy – 4 punkty – 1 zwycięstwo, 1 remis, 1 porażka, bramki 7:3
4. Estonia – 0 punktów – 3 porażki, bramki 3:11

Tegoroczne mistrzostwa Europy kobiet do lat 17 zostaną rozegrane w Estonii w dniach 14-26 maja. W turnieju weźmie udział osiem reprezentacji, a udział mają zapewnione już trzy zespoły – poza Polkami i gospodyniami, czyli Estonkami, o jak najlepszy wynik zagrają również Szwedki.

Milik o krok od powrotu. Zdąży na Freiburg?