Swoboda wystąpiła w finale. Jej reakcja niesie się po sieci [WIDEO]

22 sie 2023, 08:36

Poniedziałek był dniem pełnym emocji dla Ewy Swobody. Polka początkowo nie była brana pod uwagę przy finale biegu na 100 metrów podczas MŚ w Budapeszcie, ale ostatecznie, po wniosku polskiej ekipy, wystąpiła w finałowej rywalizacji. Do sieci trafiło nagranie z momentu, w którym się o tym dowiedziała.

Swoboda wolniejsza w półfinale o 0,001 s

Poniedziałkowy półfinał biegu na 100 metrów rozpoczął się dla Swobody bardzo dobrze. Polka znakomicie wystartowała i na pierwszych metrach była nawet na prowadzeniu, ale ostatecznie dobiegła do mety jako trzecia z wynikiem 11,01 s. Druga była Brytyjka Tamari Davis (10,98 s), a wygrała Jamajka Shelly-Ann Fraser Pryce (10,89 s).

Swoboda miała nadzieję na finał, ale wszystko zależało od wyników zawodniczek w pozostałych półfinałach. W ostatnim eliminacyjnym biegu trzecie miejsce zajęła Dina Asher-Smith, która przekroczyła linię mety z czasem 11,01 s. Dokładne wyliczenie czasów obu sprinterek nie było dla Polki korzystne.

Jak się okazało, Polka biegła przy mocniejszym wietrze i była wolniejsza od rywalki o… 0,001 s. W tym momencie Swoboda miała świadomość, że ukończyła rywalizację na 9. miejscu i nie pobiegnie w wieczornym finale. Wszystko jednak zmieniło się po raptem kilkunastu minutach.

Wymowna reakcja Swobody na finał

Będąc już w strefie mieszanej, Swoboda nagle została wezwana przez jedną z obsługujących zawody kobiet i dowiedziała się, że jednak pobiegnie w finale. Wszystko za sprawą protestu, jaki złożyła polska ekipa. Do sieci trafiło nagranie z momentu, w którym nasza sprinterka usłyszała tę informację.

Ostatecznie Swoboda zajęła szóste miejsce w finale z czasem 10,97 s. Był to jednocześnie najlepszy wynik polskiej sprinterki – nigdy wcześniej reprezentantka naszego kraju nie zajęła tak wysokiej lokaty na mistrzowskiej imprezie. Do tego dla Swobody był to pierwszy w karierze finał MŚ.