czwartek, 30 czerwca, 2022

TBL play-off: Gibson vs Blassingame. Który gracz poprowadzi swój klub do wygranej? (zapowiedź)


Spotkania drużyn, które zajęły miejsca 4 i 5 w sezonie zasadniczym zawsze uważane są za najciekawsze. Tym razem w Tauron Basket Lidze będzie tak samo. W starciu Polski Cukier Toruń – Energa Czarni Słupsk możemy być świadkami ekscytujących spotkań. Jednak obie drużyny będą wspominać ten sezon inaczej. Polski Cukier dokonał postępu, ponieważ rok temu nie zmieścili się nawet w ósemce, a teraz są rozstawieni, natomiast Energa znów zajęła 5 miejsce (3 raz z rzędu) ponownie przegrywając 9 spotkań.

Polski Cukier Toruń

Polski Cukier Toruń logo

To jest doskonały sezon w wykonaniu drużyny z Torunia. Przed rozpoczęciem rozgrywek mówiło się, że Polski Cukier może awansować do fazy play-off, ale obstawiano niższe miejsca. Skończyło się tym, że ta drużyna do końca miała szansę nawet na drugie miejsce na koniec rundy zasadniczej. Na tak doskonały wynik złożyło się rzecz jasna wiele czynników. Bardzo dobrą pracę wykonał trener Jacek Winnicki, który w głosowaniu na najlepszego trenera sezonu zajął 3 miejsce. Nowi gracze idealnie wkomponowali się w zespół. Jednak nie byłoby aż tak ogromnego sukcesu, gdyby nie jedna osoba. Zawodnik który pozwolił wskoczyć toruńskiemu zespołowi na wyższy poziom. Mowa tutaj o Dannym Gibsonie. Notuje on 5.9 asyst na mecz (2 miejsce), 17.2 punktów (również 2 lokata) ze skutecznością 47.5% z gry, a w klasyfikacji EVAL  jest czwarty i średnio zdobywa 17.3 tych punktów. Gibson został też doceniony przez trenerów. Został on wybrany do najlepszej piątki sezonu z przewagą sześciu punktów na drugim Dee Bostem i zajął drugą lokatę w kategorii „Najbardziej Wartościowy Zawodnik”. Polski Cukier ma jeszcze jeden istotny atut. Jest to szeroka rotacja i różnorodność gracz z pozycji 4 i 5. Jest Sean Denison, który rozegrał w tym sezonie co prawda osiem spotkań, ale dał się poznać jako bardzo wszechstronny wysoki gracz, który trafia trójki z bardzo dobrą skutecznością (60%). Oprócz niego jest Maksym Kornijenko, który obok Gibsona jest drugim graczem Polskiego Cukru znajdującym się w najlepszej piątce sezonu. Nie można też zapomnieć o Krzysztofie Sulimie oraz przede wszystkim o Stevanie Miloseviciu. Jego jednak nie będę opisywał. Zrobi to za mnie ta akcja:

Energa Czarni Słupsk

Energa Czarni Słupsk - logo

Gdyby Energa mogła grać całą fazę play-off przed własną publicznością, można zaryzykować stwierdzenie, że mielibyśmy murowanego kandydata do finału. W Słupsku Pantery przegrały tylko ze Stelmetem oraz MKS-em Dąbrowa Górnicza. Drużyna, która potrafi grać koszykówkę niezwykle widowiskową. Mają przede wszystkim doskonałego lidera i dyrygenta gry. Jest nim Jerel Blassingame, który umie rzucić głęboką trójkę, albo ściąć pod kosz, by nagle odegrać to niepilnowanego kolegi na obwodzie. Ten doświadczony, bo już mający 34 lata Amerykanin, był najlepiej asystującym graczem w sezonie zasadniczym. Wykonywał on średnio na spotkanie 6.2 kluczowych podań. Jednak Energa to nie tylko Jerel. W swoim składzie mają jeszcze bardzo wszechstronnego Demonte Harpera, wymarzonego ostatnio jokera Mantasa Cesnauskisa, doświadczonych Polaków takich jak Jarosław Mokros i Łukasz Seweryn oraz dwie podkoszowe wieże. Te wieże to nie kto inny jak Cheikh Mbodj oraz Justin Jackson. Niezwykle silni, trudni do przepchnięcia, dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi. Jednym słowem – środkowi idealni. Dają oni dodatkowe rozwiązania ofensywne, efektowne wsady i alley-oopy oraz siłę w defensywie. Zajmują oni odpowiednio miejsca 4 i 2 pod względem średniej liczby bloków w sezonie. Ci sami gracze w zbiórkach ofensywnych zajmują miejsca 6 i 5. Na papierze jest to zatem zespół gotowy do walki o najwyższe cele. Trzeba tylko zagrać lepiej na wyjazdach, bo jako drużyna nierozstawiona to właśnie poza Słupskiem będą grali więcej spotkanie w fazie play-off. Potencjał jest, umiejętności też. Teraz trzeba tylko zrobić jeszcze jeden krok i udowodnić swoją wartość.

Przewidywane piątki

Rozgrywający: Danny Gibson vs Jerel Blassingame
Rzucający: Łukasz Wiśniewski vs Demonte Harper
Niski Skrzydłowy: Michał Michalak vs Łukasz Seweryn
Silny Skrzydłowy: Maksym Kornijenko vs Jarosław Mokros
Środkowy: Stevan Milosević vs Cheikh Mbodj

W tym sezonie

Polski Cukier Toruń 84:60 Energa Czarni Słupsk
Energa Czarni Słupsk 78:71 Polski Cukier Toruń

Małe punkty są co prawda na korzyść Polskiego Cukru, ale w fazie play-off liczą się zwycięstwa, więc trzeba powiedzieć, że był remis. W jednym jak i drugim spotkaniu w ekipie z Torunia wyróżniał się jeden zawodnik. Nie będzie pewnie zaskoczeniem, że był nim Danny Gibson, czyli dwukrotnie najlepszy strzelec drużyny (raz też całego spotkania). Z drugiej strony bardzo dobrze w obydwu meczach zaprezentowali się Jerel Blassingame i Demonte Harper. Teraz najprawdopodobniej będzie tak samo. Kibiców szczególnie elektryzuje starcie Gibsona z Blassingamem. O jednym i drugim już wspominałem, więc tylko przypomnę, że będzie to rywalizacja dwóch najlepiej asystujących graczy w lidze. Ten, któremu lepiej uda się wyłączyć z gry swojego rywala, będzie na idealnej drodze do poprowadzenia swojego klubu do tryumfu. Interesująco zapowiada się starcie w strefie pomalowanej. Cheikh Mbodj i Justin Jackson faktycznie stanowią trudną do przejścia zaporę, ale ryzykowne jest obstawianie jaką dzienną dyspozycję akurat zaprezentują. Patrząc na wyniki głównie zależy to od tego, czy grają u siebie, czy na wyjeździe. Od ich formy też będzie przecież wiele zależało, bo gdy pozwolą się rozszaleć Kornijence, Milosviciowi lub Denisonowi to Energa może mieć kłopoty. I nie wiadomo co tu jeszcze o tym pojedynku napisać. Z jednej strony ma ogrom różnych ciekawych pojedynków i niuansów, które mogą wpłynąć na zwycięstwo jednej bądź drugiej ekipy, ale z drugiej strony zdecydowana większość zależy od formy Energi. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli i zagrają tak jak wielokrotnie w Słupsku, to Polski Cukier może mieć kłopoty, ale jak coś się posypie to toruńska drużyna będzie miała większe szanse. Nie piszę nic o ewentualnej dyspozycji Polskiego Cukru, bo o nią akurat jestem pewny.

Typ redakcji

Polski Cukier Toruń 3-2 Energa Czarni Słupsk

Plan gier

mecz 1 (Toruń) – czwartek, 28 kwietnia godz. 20:00
mecz 2 (Toruń) – sobota, 30 kwietnia godz. 19:00
mecz 3 (Słupsk) – wtorek, 3 maja godz. 20:00
ew. mecz 4 (Słupsk) – czwartek, 5 maja
ew. mecz 5 (Toruń) – niedziela, 8 maja

Top 3 akcji w spotkaniach tych drużyn w tym sezonie

3. Jerel Blassingame & Cheikh Mbodj

2. Demonte Harper

1. Stevan Milosević & Maksym Kornijenko

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA