TBL: Polski Cukier Toruń bije mistrza! Trzecia porażka Stelmetu w sezonie

Aktualizacja: 21 mar 2016, 12:12
20 mar 2016, 22:07

W niezwykle emocjonującym hicie 24. kolejki Tauron Basket Ligi, Polski Cukier Toruń pokonał we własnej hali Stelmet Zielona Góra 83:80. Torunianie potwierdzili tym samym swoje wysokie aspiracje przed fazą play-off.

Mistrzowie Polski nie mogli trafić na gorszy czas na spotkanie z silną drużyną z Torunia, zajmującą przed meczem 4. miejsce w tabeli Tauron Basket Ligi. Stelmet czeka bowiem rewanżowe starcie w ćwierćfinale Europucharu z Herbalife Gran Canaria Las Palmas.

Pierwsze punkty w meczu zdobył Milosević, na które rzutem równo z syreną kończącą czas akcji odpowiedział Moldoveanu. Spotkanie od początku toczyło się w szybkim tempie, akcja za akcję, kosz za kosz. Wyróżniał się wspomniany wcześniej Milosević, którego zbiórki w ataku dawały szanse na punkty z ponowienia. Na 3 minuty do końca kwarty, po celnej trójce powracającego do drużyny z Torunia Denisona, gospodarze prowadzili 20:15. Zielonogórzanie mieli problemy z nadążaniem za przeciwnikami po zasłonach, przez co przegrali tą odsłonę meczu 23:28.

Drugą kwartę zawodnicy Stelmetu rozpoczęli od dwóch skutecznych akcji Hycaniuka i Dee Bosta, jednak po chwili potężny monster dunk zaliczył Milosević, biorąc przy okazji na plakat Djurisicia. Obie drużyny grały na wysokiej skuteczności rzutów z gry, dzięki czemu spotkanie było bardzo miłe dla oka. Dopiero od połowy kwarty, przy stanie 37:35 dla Polskiego Cukru, przez pewien czas żadna ze stron nie była w stanie zdobyć punktów. Niemoc tą przerwał dopiero Djurisić, wykorzystując dwa rzuty wolne i doprowadzając do wyrównania. Po chwili swój rzut trafił Zamojski, przez co Trener Winnicki zmuszony był do wzięcia czasu. Na nic się to jednak zdało, bowiem po wznowieniu gry i stracie Michalaka Zamojski dorzucił z kolei celną tróję, wyprowadzając swój zespół na 5-punktowe prowadzenie. Pierwsza połowa zakończyła się więc wynikiem 42:37 dla Stelmetu.

Druga Połowa rozpoczęła się od celnej trójki Moldoveanu z trudnej pozycji, na którą odpowiedział Gibson akcją 2 plus 1. Dzięki dobrej grze podkoszowych torunianie zmniejszyli stratę do jednego punktu, jednak za sprawą Ponitki i Dee Bosta mistrzowie Polski znów odskakiwali. W połowie kwarty zawodnicy Stelmetu złapali kilka fauli, dzięki czemu Polski Cukier zamieniał osobiste na punkty, jednak w dalszym ciągu nie mógł odzyskać prowadzenia. Na dwie minuty do końca kwarty po efektownym alley-upie Gibsona do Cummingsa, gospodarze przegrywali czterema punktami. W ostatniej akcji tej części meczu, Szymon Szewczyk trafił rzut trzypunktowy równo z końcową syreną, dzięki czemu Stelmet prowadził 65:57.

Czwartą kwartę otworzyła seria 8:0 Polskiego Cukru- po dwóch trójkach Michalaka i akcji po przechwycie Śniega był remis 65:65. Za sprawą Szymona Szewczyka Stelmet zdołał uspokoić grę, jednak w połowie kwarty po efektownym wsadzie Cummingsa, torunianom w końcu udało się wyjść na prowadzenie. Na niecałe 2 minuty do końca meczu faulowany był Sulima, który wykorzystując oba wolne dał gospodarzom 4 punkty przewagi. Gdy na zegarze było 27 sekund do końca meczu, oba osobiste wykorzystał również Koszarek i różnica wynosiła już tylko 2 punkty. Po długiej akcji gospodarzy punkty spod kosza zdobył niezawodny Milosević, faulowany Ponitka wykorzystał jednak rzuty wolne i na 7 sekund do końca torunianie znów mieli 2 punkty przewagi. Po czasie na linii osobistych stanął Michalak, który trafił 1 z 2 rzutów i różnica wynosiła 3 punkty. Ten sam zawodnik popełnił jednak po chwili ogromny błąd, faulując Dee Bosta przy próbie rzutu za trzy, dzięki czemu poszkodowany miał szanse doprowadzić do remisu. Nie trafił jednak 1 z 3 rzutów, przez co zielonogórzanie musieli faulować Cummingsa. Amerykanin trafił oba rzuty wolne, a w ostatniej akcji meczu Mateusz Ponitka nie trafił za trzy, dzięki czemu Polski Cukier pokonał Stelmet Zielona Góra 83:80.

Najlepszym zawodnikiem zwycięskiej drużyny był Stevan Milosević, który uzyskał imponujące double-double na poziomie 18 punktów i 13 zbiórek. Dobrze wspierał go Markieth Cummings, który dorzucił 16 punktów. Wśród pokonanych Ponitka, Gruszecki i Dee Bost mieli po 12 punktów na swoim koncie.

Polski Cukier Toruń – Stelmet BC Zielona Góra 83:80 (28:23, 9:19, 20:23, 25:15)