Projektowanie buta rozpoczyna się od szkicu. Jednak w przypadku nowego modelu PhatnomVSN zrobiono wyjątek. Chcąc stworzyć coś innego, projektant Phil Woodman cały proces rozpoczął od podszewki. Efektem jest nowa konstrukcja, która po raz pierwszy wykorzystana została w modelu PhantomVSN.
– „Stworzyliśmy wewnętrzne wyłożenie cholewki Quadfit, które zachowując swój kształt, dopasowuje się do każdego typu stopy.” – mówi Woodman – „Quadfit oplata stopę, nie ograniczając jej ruchów”.
Choć pozornie niezauważalna, zawodnik doceni te zmianę natychmiast. „Od dawna piłkarze przyzwyczajeni są do konieczności rozchodzenia butów przed meczem.” – tłumaczy Woodman –
„W nowych PhantomVSM mogą grać od razu po wyjęciu z pudełka.”
Nowa technologia Quadfit, w przeciwieństwie do większości tkanych materiałów, nie rozciąga się. Cztery przecinające się włókna dostosowują się do stopy gracza i gwarantują wsparcie ze wszystkich stron. Możliwe jest to dzięki unikalnemu rozłożeniu i odpowiedniej odległości pomiędzy włóknami, które optymalnie rozkładają ciężar stopy i niwelują tarcie. Skutkuje to niespotykanym dotąd dopasowaniem, niezależnie od typu stopy.
Innym wyjątkowym elementem nowych PhantomVSN jest system Ghost Lace. – „Po przeprowadzeniu wielu badań oraz wywiadów z piłkarzami, uznaliśmy że sznurowadła powinny dostosowywać się do indywidualnych potrzeb graczy.” – wyjaśnia Woodman. Chcąc udoskonalić tradycyjne sznurowadła, zminimalizowano liczbę punktów styczności Ghost Lace i dodano system „one-pull”, którego zadaniem jest wyrównanie napięcia na całej powierzchni cholewki. Sznurowadła mogą być teraz dyskretnie wsunięte, tak by zagwarantować równą jej powierzchnię.
Kolejną ukrytą innowacją jest cholewka wykonana w technologii Nike Flyknit. Zespół ekspertów NSRL (Nike Sport Research Lab) analizując dane dotyczące kontaktu stopy z piłką, wyznaczył specjalny obszar buta o kształcie trójkąta odpowiedzialny za zwiększenie kontroli nad piłką w trakcie gry. – „Trójkąt znajduje się w przestrzeni między trzema głównymi kośćmi stopy: piętową, skokową i pierwszą kością stopową. Jest to rejon stopy kluczowy dla piłkarza w kwestii kontroli nad piłką.” – mówi Woodman.
Przeprowadzone przez NSRL testy pokazują, że im niżej na powierzchni trójkąta gracz przyjmuje piłkę, tym wyższy jest poziom jego kontroli nad inicjacją ataku. – „Gdy myślimy o ludziach, dla których projektujemy, wyobrażamy sobie żołnierza, który opanował sztukę nawigacji w wąskich przestrzeniach, nabył możliwość wytyczenia drogi ataku niezauważalnej dla innych.” – mówi Woodman, podkreślając wpływ, jaki na projekt miał sposób gry w małym składzie. – „Mając możliwość wielokierunkowych manewrów z piłką u ich stóp, gracze z łatwością radziliby sobie w warunkach bez określonych pozycji”.