25 stycznia doszło do spotkania Komitetu Wykonawczego UEFA w szwajcarskim Nyonie. Podjęto kilka decyzji dotyczących męskiej rywalizacji, w tym zmian w rozgrywkach Ligi Narodów oraz kwalifikacjach do Mistrzostw Europy i Świata. Zmiany wejdą w życie od września 2024 roku i mają pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność rywalizacji bez zwiększania liczby meczów.
Zmiany w Lidze Narodów UEFA
Rozgrywki Ligi Narodów otrzymają dodatkową rundę w fazie pucharowej (1/4 finału), która będzie rozgrywana w marcu. Celem jest zapewnienie ciągłości pomiędzy fazą grupową, która kończy się w listopadzie i finałami, które są rozgrywane w czerwcu.
Oznacza to, że dwie najlepsze reprezentacje z każdej grupy w dywizji A wezmą udział w marcowych ćwierćfinałach (dwumecz) i zwycięzcy awansują do Final Four. Zespoły z 3. miejsca w dywizji A i wicemistrzowie dywizji B oraz 3. drużyny dywizji B i wicemistrzowie dywizji C rozegrają między sobą baraże o awans i spadek.
Drużyny, które nie awansują do ćwierćfinałów Ligi Narodów, będą mogły rozpocząć w marcu eliminacje do turniejów mistrzowskich.

Zmiany związane z kwalifikacjami do ME i MŚ
Nowy format rozgrywania eliminacji do turniejów mistrzowskich będzie opierał się o podział na 12 grup po 4 i 5 zespołów, dzięki czemu rywalizacja na tym etapie będzie mniej przewidywalna. Przynajmniej tak zakłada sama UEFA. Reprezentacje, które znajdą się w mniejszych grupach, będą rozpoczynały rywalizację w marcu lub czerwcu (jeśli grają w 1/4 Ligi Narodów). Pozostałe ruszą z eliminacjami we wrześniu.
Bezpośredni awans na turniej ME lub MŚ zapewnią sobie zwycięzcy grup oraz część najlepszych wiceliderów. Reszta, w przypadku europejskiego czempionatu, będzie mierzyć się w barażach z zespołami Ligi Narodów. Nowy format zostanie wprowadzony po EURO 2024.
Ważną informacją przyjętą z dużym zadowoleniem wśród fanów piłki nożnej jest również fakt, że UEFA nie zdecydowała się na zwiększenie liczby uczestników turnieju finałowego z 24 do 32.
– Wprowadzenie Ligi Narodów UEFA zakończyło się sukcesem, zastępując mecze towarzyskie meczami o większej rywalizacji. Teraz, wprowadzając nową fazę pucharową, reprezentacje otrzymają jeszcze więcej szans na rozwój przy zachowaniu tej samej liczby meczów w kalendarzu meczów – przyznał Aleksander Čeferin, prezydent UEFA.

Pozostałe decyzje dot. Superpucharu UEFA i ME U-21
Podczas zebrania UEFA podjęła również decyzję o przeniesieniu tegorocznego edycji Superpucharu UEFA z Kazania w Rosji do Aten w Grecji. Mecz zostanie rozegrany na Stadionie im. Jeorjosa Karaiskakisa mogącym pomieścić niespełna 34 tysiące widzów.
Zdecydowano się również na przyznanie turnieju finałowego ME do lat 21 w 2025 roku Słowackiemu Związkowi Piłki Nożnej. Oprócz tego UEFA wycofuje się ze stosowania specjalnego protokołu meczowego, który wprowadzono po wybuchu pandemii koronawirusa.