Ważne decyzje UEFA. Zmiany dot. Ligi Narodów i europejskich kwalifikacji

25 stycznia doszło do spotkania Komitetu Wykonawczego UEFA w szwajcarskim Nyonie. Podjęto kilka decyzji dotyczących męskiej rywalizacji, w tym zmian w rozgrywkach Ligi Narodów oraz kwalifikacjach do Mistrzostw Europy i Świata. Zmiany wejdą w życie od września 2024 roku i mają pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność rywalizacji bez zwiększania liczby meczów.

Zmiany w Lidze Narodów UEFA

Rozgrywki Ligi Narodów otrzymają dodatkową rundę w fazie pucharowej (1/4 finału), która będzie rozgrywana w marcu. Celem jest zapewnienie ciągłości pomiędzy fazą grupową, która kończy się w listopadzie i finałami, które są rozgrywane w czerwcu.

Oznacza to, że dwie najlepsze reprezentacje z każdej grupy w dywizji A wezmą udział w marcowych ćwierćfinałach (dwumecz) i zwycięzcy awansują do Final Four. Zespoły z 3. miejsca w dywizji A i wicemistrzowie dywizji B oraz 3. drużyny dywizji B i wicemistrzowie dywizji C rozegrają między sobą baraże o awans i spadek.

Drużyny, które nie awansują do ćwierćfinałów Ligi Narodów, będą mogły rozpocząć w marcu eliminacje do turniejów mistrzowskich.

liga narodow diagram
UEFA.com

Zmiany związane z kwalifikacjami do ME i MŚ

Nowy format rozgrywania eliminacji do turniejów mistrzowskich będzie opierał się o podział na 12 grup po 4 i 5 zespołów, dzięki czemu rywalizacja na tym etapie będzie mniej przewidywalna. Przynajmniej tak zakłada sama UEFA. Reprezentacje, które znajdą się w mniejszych grupach, będą rozpoczynały rywalizację w marcu lub czerwcu (jeśli grają w 1/4 Ligi Narodów). Pozostałe ruszą z eliminacjami we wrześniu.

Bezpośredni awans na turniej ME lub MŚ zapewnią sobie zwycięzcy grup oraz część najlepszych wiceliderów. Reszta, w przypadku europejskiego czempionatu, będzie mierzyć się w barażach z zespołami Ligi Narodów. Nowy format zostanie wprowadzony po EURO 2024.

Ważną informacją przyjętą z dużym zadowoleniem wśród fanów piłki nożnej jest również fakt, że UEFA nie zdecydowała się na zwiększenie liczby uczestników turnieju finałowego z 24 do 32.

– Wprowadzenie Ligi Narodów UEFA zakończyło się sukcesem, zastępując mecze towarzyskie meczami o większej rywalizacji. Teraz, wprowadzając nową fazę pucharową, reprezentacje otrzymają jeszcze więcej szans na rozwój przy zachowaniu tej samej liczby meczów w kalendarzu meczów – przyznał Aleksander Čeferin, prezydent UEFA.

me diagram
UEFA.com

Pozostałe decyzje dot. Superpucharu UEFA i ME U-21

Podczas zebrania UEFA podjęła również decyzję o przeniesieniu tegorocznego edycji Superpucharu UEFA z Kazania w Rosji do Aten w Grecji. Mecz zostanie rozegrany na Stadionie im. Jeorjosa Karaiskakisa mogącym pomieścić niespełna 34 tysiące widzów.

Zdecydowano się również na przyznanie turnieju finałowego ME do lat 21 w 2025 roku Słowackiemu Związkowi Piłki Nożnej. Oprócz tego UEFA wycofuje się ze stosowania specjalnego protokołu meczowego, który wprowadzono po wybuchu pandemii koronawirusa.

Znamy półfinałowe pary Ligi Narodów. Czekają nas hity

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

Udostępnij

Reklama

SOCIAL MEDIA

Reklama