Wielki sukces Masiuka! 18-latek z minimum olimpijskim

23 lis 2023, 19:21

Ksawery Masiuk wygrał rywalizację na 200 metrów stylem grzbietowym na zimowych mistrzostwach Polski. Dzięki zwycięstwu i wyprzedzeniu m.in. Radosława Kawęckiego, utytułowany 18-latek wywalczył minimum olimpijskie na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu.

Świetny występ i minimum olimpijskie Masiuka

Podczas zawodów rozgrywanych w Poznaniu Masiuk zdecydowanie wygrał finałową rywalizację na 200 metrów stylem grzebietowym. Dopłynął do mety z czasem 1:59.63, wyprzedzając tym samym utytułowanego Radosława Kawęckiego, który uzyskał rezultat 1:59.87.

Zaledwie 18-letni Masiuk uzyskał już drugi minimum na igrzyska w Paryżu. W trakcie lipcowych mistrzostw świata wywalczył je na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, dzięki czemu jest już pewny olimpijskiego występu na dwóch dystansach. Będzie to rzecz jasna jego debiut na imprezie tej rangi.

Jak dotąd największym sukcesem w karierze Masiuka było wywalczenie brązowego medalu na ubiegłorocznych mistrzostw świata, który zgarnął na dystansie 50 metrów grzbietem. Do tego czterokrotnie sięgał po złoty medal mistrzostw świata juniorów i sześciokrotnie mistrzostw Europy.

Inni Polacy z kwalifikacją na igrzyska w Paryżu

W porannej sesji kwalifikację olimpijską wywalczyła Katarzyna Wasick, która na 50 metrów kraulem uzyskała czas 24.21. Na mistrzostwach globu zaprezentuje się także Kornelia Fiedkiewicz, która uzyskała 24.91. Na igrzyskach zobaczymy także Paweł Juraszek (22.09 na 50 metrów kraulem).