Strona główna Lekkoatletyka Dawid Piłat dla Polski-sport.pl: Trzeba dawać z siebie wszystko.

[WYWIAD] Dawid Piłat dla Polski-sport.pl: Trzeba dawać z siebie wszystko.

0
foto: KowalskyPhotos

Ma 17 lat i 154 dni. Wczoraj na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży uzyskał najlepszy wynik w Polsce w rzucie młotem w kategorii do lat 18 w XXI wieku. Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników rzutu młotem w kraju- Dawid Piłat reprezentujący barwy LKS Stal Mielec odpowiedział na moje pytania, przedstawiając swoje plany na przyszłość, cele oraz jakie to uczucie przerzucić barierę 80 metrów.

Adam Ptak: Od 1995 roku żaden junior młodszy w Polsce nie rzucił tak daleko młotem. Jakie to uczucie pierwszy raz złamać tą magiczną barierę 80 metrów? 

Dawid Piłat: Uczucie jest nie do opisania! Krótko mówiąc, samo odczucie jest wspaniałe! Patrząc szerzej, życie się zmienia, każdy patrzy na ciebie inaczej, jest to czymś wyjątkowym!

Do Rekordu Polski do lat 18, należącego do Macieja Pałyszko zabrakło 2.83 metrów. Jak oceniasz swoje szanse na pobicie go w tym roku?

Myślę, że będzie ciężko, choć nie poddaje się i trzeba się starać na 110%. Fakt faktem, że na takim poziomie ciężko czasami o poprawę 2-3 centymetrów, a co dopiero 2.83 metrów! Ja jednak się nie poddaje i będę walczył do końca!

To Twoje pierwsze Mistrzostwo Polski i wydaje mi się, że nie ostatnie. Uznajesz je jako napęd do dalszej pracy?

Sądzę, że jest to motywacja do dalszej pracy. Chęci do trenowania wzrastają i trzeba dawać z siebie wszystko. Oczywiście, że to nie ostatnie Mistrzostwo Polski, ponieważ będę walczył o utrzymanie lidera i starał się zdobywać kolejne tytuły mistrzowskie!

W Twoim wieku Paweł Fajdek rzucał młotem o wadze 5 kg ponad 10 metrów bliżej. Czy możemy w Tobie wypatrywać jego następcy? 

Tak, Paweł Fajdek rzucał bliżej, ale wiadomo, że bardziej liczy się odległość sprzętem seniorskim. Ciężko jest mi porównywać się do Pawła Fajdka.

Już niedługo wylot reprezentacji Polski na 15. Europejski Młodzieżowy Festiwal Olimpijski w Baku. Jedziesz tam z drugim wynikiem na listach światowych. Jak nastawienie przed imprezą tego kalibru?

Jest to moja pierwsza impreza tego typu, więc na pewno nie jadę z doświadczeniem. Będę się starał zachować zimną głowę i realizować swój cel i plan.

Po Twoich wynikach widać u Ciebie regularny coroczny progres. Jak wyglądają Twoje treningi i współpraca z trenerem?

Odnośnie treningów nie ma co się rozpisywać. Każdy ma swoje plany treningowe i to trenerzy wiedzą po czym dany zawodnik najlepiej reaguje. Moja współpraca z trenerem jest idealna! Świetnie się dogadujemy, on traktuje mnie jak syna. Jest nie tylko moim trenerem, ale także opiekunem poza domem. Nasza praca nie polega tylko na trenowaniu, ale także na rozmowach i zwykłych relacjach.

Niedawno zadebiutowałeś w rzucie młotem seniorskim (ważącym 7.26 kg), uzyskując świetny wynik 60.00 metrów. Planujesz start na Mistrzostwach Polski w Radomiu?

Były sugestie ze strony trenera odnośnie startu na seniorskich Mistrzostwach Polski, jednak po głębszej analizie i rozmowie, uznaliśmy że do kategorii seniora mamy jeszcze sporo czasu i skupiamy się na obecnych startach i wstępie do kategorii do lat 20.

Czego można Ci życzyć na zbliżające się lata?

Przede wszystkim zdrowia, bo jest ono najważniejsze! Bez zdrowia nie ma treningów, a bez treningów nie ma dobrych wyników!

 

Rekordy życiowe Dawida:

-Młot 5 kg -80.05 metrów

-Młot 6 kg- 71.42 metrów

-Młot 7.26 kg- 60.00 metrów

Komentarze