Zakończyły się MŚ Oregon 2022. Ile zarobili najlepsi polscy zawodnicy?

25 lip 2022, 16:05

W miniony weekend zakończyły się lekkoatletyczne zmagania MŚ Oregon 2022. Polscy zawodnicy z Eugene wracają z czterema wywalczonymi medalami. Jak ich wyniki przekładają się na nagrody finansowe?

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Polacy za udział na MŚ Oregon 2022 otrzymają milion złotych

W niedzielę dobiegły końca 18. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, który odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Polacy z imprezy wracają z czterema wywalczonymi krążkami. Łącznie światowa federacja lekkoatletyczna wypłaci naszym najlepszym zawodnikom ponad milion złotych nagrody.

W sumie na konta Polaków trafi 239 tysięcy dolarów. Przy aktualnych kursach walut daje to kwotę około 1,1 miliona złotych. Władze World Athletics wypłacają nagrody zawodnikom, którzy zajęli na mistrzostwach świata miejsca od pierwszego do ósmego. Oznacza to, że pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy dwunastoma polskimi lekkoatletami.

Najwyższe nagrody otrzymają Paweł Fajdek i Katarzyna Zdziebło. Mistrz świata w rzucie młotem otrzyma 70 tysięcy dolarów za złoty medal, czyli około 320 tys. złotych. Tyle samo zarobi Zdziebło, która w Eugene zdobyła dwa srebrne medale. Za każdy z nich światowa federacja lekkoatletyczna przyznaje bowiem po 35 tysięcy dolarów.

Srebrny medal w Oregonie zdobył również Wojciech Nowicki. Na jego konto wpłynie więc wspomniane 35 tysięcy dolarów. Z koeli po 16 tysięcy dolarów, czyli ponad 73 tysięcy złotych, otrzymają: Adrianna Sułek, Damian Czykier, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński czy Karol Zalewski. Wymienieni zawodnicy zajęli w Oregonie czwarte miejsca.

Sofia Ennaoui, która zajęła piąte miejsce w biegu na 1500 metrów, otrzyma od światowej federacji lekkoatletycznej 11 tysięcy dolarów, czyli ponad 50 tysięcy złotych. Z kolei Annie Kiełbasińskiej przysługuje 5 tysięcy dolarów (23 tysiące złotych) za zajęcie ósmego miejsca w biegu na 400 metrów.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene 2022. Podsumowanie polskich sukcesów