Strona główna Lekkoatletyka Złote Kolce w rękach młociarzy!

Złote Kolce w rękach młociarzy!

0
Foto: zimbio.com

Złote kolce w tym roku w rękach naszych złotych młociarzy z Berlina! Anita Włodarczyk po raz 7 z rzędu, a 9 w karierze, natomiast Wojciech Nowicki pierwszy raz na czele w rankingu Złotych Kolców, który odbywa się nieprzerwanie od 1970 roku.

Ranking „Złotych kolców” tworzony jest na podstawie wyników otrzymywanych na poszczególnych zawodach, takich jak: mistrzostwa Europy, Puchar Świata, Puchar Interkontynentalny, czy Diamentowa Liga. Dodatkowe punkty można uzyskać poprzez wysokie lokaty w tabelach światowych czy za ustanowione rekordy kraju, Europy czy świata.

Najlepsi okazali się nasi mistrzowie Europy z Berlina, czyli odpowiednio Anita Włodarczyk oraz Wojciech Nowicki. Oboje w tym roku zdobyli wszystko co się dało. Do tytułów mistrza Europy dołączyli zwycięstwo w klasyfikacji Hammer Throw World Challange oraz najlepsze wyniki w tabelach światowych. Dla królowej młota było to 7 zwycięstwo z rzędu oraz 9 w karierze, natomiast Nowicki pierwszy raz został sklasyfikowany na najwyższym miejscu.

Poniżej przedstawiona została klasyfikacja najlepszych lekkoatletów w tegorocznym rankingu:

Kobiety:
1. Anita Włodarczyk (rzut młotem)
2. Justyna Święty-Ersetic (400 m)
3. Paulina Guba (pchnięcie kulą)
4. Sofia Ennaoui (1500 m)
5. Joanna Fiodorow (rzut młotem)
6. Malwina Kopron (rzut młotem)

Mężczyźni
1. Wojciech Nowicki (rzut młotem)
2. Adam Kszczot (800 m)
3. Marcin Lewandowski (800 m/1500 m)
4. Michał Haratyk (pchnięcie kulą)
5. Paweł Fajdek (rzut młotem)
6. Piotr Lisek (skok o tyczce)

W kolejnych klasyfikacjach miano odkrycia roku trafiło do Martyny Kotwiły, która z czasem 22,99s poprawiła 54 letni rekord Polski juniorek w biegu na 200m należący do Ireny Szewińskiej. Trenerem roku został Aleksander Matusiński, który jest szkoleniowcem mistrzyń Europy w biegu na 4x400m. Imprezą roku został Memoriał Kamili Skolimowskiej zorganizowany w obecności 41000 kibiców na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Uhonorowano również najlepszego dziennikarza w tej dziedzinie sportu, został nim Włodzimierz Szaranowicz. Miano najlepszych paralekkoatletów trafiło do kulomiotki Lucyny Kornobys oraz do skoczna wzwyż Macieja Lepiatto.

Miastem przyjaznym lekkoatletyce został Lublin, a jako przyjaciela lekkoatletyki uznano Tomasza Spodenkiewicza. W kategorii modernizacji infrastruktury nagrodzono firmę TAMEX. Podziękowania również złożono na ręce Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wszystkich partnerów, ze sponsorem generalnym, firmą PKN Orlen, na czele.

Warto również dodać, że pierwszy raz od 1970r galę wręczenia Złotych Kolców można było obejrzeć na żywo w telewizji, a relację z Warszawskiego Centrum Olimpijskiego przeprowadziła Telewizja Polska.

Komentarze