Złote Kolce w rękach młociarzy!

2 lis 2018, 20:19

Złote kolce w tym roku w rękach naszych złotych młociarzy z Berlina! Anita Włodarczyk po raz 7 z rzędu, a 9 w karierze, natomiast Wojciech Nowicki pierwszy raz na czele w rankingu Złotych Kolców, który odbywa się nieprzerwanie od 1970 roku.

Ranking „Złotych kolców” tworzony jest na podstawie wyników otrzymywanych na poszczególnych zawodach, takich jak: mistrzostwa Europy, Puchar Świata, Puchar Interkontynentalny, czy Diamentowa Liga. Dodatkowe punkty można uzyskać poprzez wysokie lokaty w tabelach światowych czy za ustanowione rekordy kraju, Europy czy świata.

Najlepsi okazali się nasi mistrzowie Europy z Berlina, czyli odpowiednio Anita Włodarczyk oraz Wojciech Nowicki. Oboje w tym roku zdobyli wszystko co się dało. Do tytułów mistrza Europy dołączyli zwycięstwo w klasyfikacji Hammer Throw World Challange oraz najlepsze wyniki w tabelach światowych. Dla królowej młota było to 7 zwycięstwo z rzędu oraz 9 w karierze, natomiast Nowicki pierwszy raz został sklasyfikowany na najwyższym miejscu.

Poniżej przedstawiona została klasyfikacja najlepszych lekkoatletów w tegorocznym rankingu:

6. Piotr Lisek (skok o tyczce)

W kolejnych klasyfikacjach miano odkrycia roku trafiło do Martyny Kotwiły, która z czasem 22,99s poprawiła 54 letni rekord Polski juniorek w biegu na 200m należący do Ireny Szewińskiej. Trenerem roku został Aleksander Matusiński, który jest szkoleniowcem mistrzyń Europy w biegu na 4x400m. Imprezą roku został Memoriał Kamili Skolimowskiej zorganizowany w obecności 41000 kibiców na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Uhonorowano również najlepszego dziennikarza w tej dziedzinie sportu, został nim Włodzimierz Szaranowicz. Miano najlepszych paralekkoatletów trafiło do kulomiotki Lucyny Kornobys oraz do skoczna wzwyż Macieja Lepiatto.

Miastem przyjaznym lekkoatletyce został Lublin, a jako przyjaciela lekkoatletyki uznano Tomasza Spodenkiewicza. W kategorii modernizacji infrastruktury nagrodzono firmę TAMEX. Podziękowania również złożono na ręce Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wszystkich partnerów, ze sponsorem generalnym, firmą PKN Orlen, na czele.

Warto również dodać, że pierwszy raz od 1970r galę wręczenia Złotych Kolców można było obejrzeć na żywo w telewizji, a relację z Warszawskiego Centrum Olimpijskiego przeprowadziła Telewizja Polska.