Strona główna Pilka reczna Europejskie puchary Słupek to jego przyjaciel, a poprzeczka to jego kochanka – Sylwetka Sławomira...

Słupek to jego przyjaciel, a poprzeczka to jego kochanka – Sylwetka Sławomira Szmala w Plebiscycie Polskiego-Sportu

0

Sławomir Szmal to kolejny sportowiec, którego sylwetkę Wam przybliżymy w ramach naszego plebiscytu na sportowca roku. Być może polski bramkarz nie jest już tak dobry jak kiedyś, ale to nie zmienia faktu, że nadal potrafi świetnie bronić. Pokazał to na MŚ w Katarze i w niektórych spotkaniach Vive Tauronu Kielce w tym i poprzednim sezonie. Swój głos w plebiscycie możecie oddać TUTAJ.

Sławomir Szmal urodził się 2 października 1978 roku w Strzelcach Opolskich (Górny Śląsk). 37-latek gra na pozycji bramkarza. Swoje pierwsze szlify w karierze zbierał w Stali Zawadzkie w latach 1989-1996. Później występował kolejno w Gwardii Opole, Hutnika Kraków, Warszawiance, Wiśle Płock i TuS N-Lubece. W 2005 roku przeniósł się do Rhein-Neckar Lowen, z którym jednokrotnie zdobywał tytuł mistrza Niemiec (2009) i dwukrotnie Puchar Niemiec (2006, 2007).

W 2011 roku powrócił do Polski, a konkretnie do drużyny Vive Targi Kielce (później Vive Tauron Kielce). Z ekipą z Kielc czterokrotnie zdobywał tytuł mistrzowski (2012, 2013, 2014, 2015) i dwukrotnie zajmował z nią 3. miejsce w Lidze Mistrzów (2013, 2015). W Vive gra do dnia dzisiejszego.

W reprezentacji Polski rozegrał ponad 250 spotkań. Dwukrotnie zdobył z nią brązowy medal na MŚ (2009, 2015), a raz srebrny medal (2007). Po udanym turnieju kwalifikacyjnym wyjechał z reprezentacją na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 roku. Dodatkowo w 2009 roku został wybrany na najlepszego piłkarza ręcznego globu, a rok później dostał tytuł najlepszego bramkarza Mistrzostw Europy.

Rok 2015 był dla niego naprawdę dobry. Najpierw w styczniu z reprezentacją Polski zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Katarze. Oczywistymi bohaterami turnieju byli chociażby bracia Jureccy, ale nie należy zapominać o zasługach naszego bramkarza. Sławomir Szmal zaliczył kilka świetnych spotkań i wiele niesamowitych interwencji, dzięki czemu przypomniał nam za co go pokochaliśmy. To m.in. dzięki niemu udało się odnieść taki sukces na turnieju i przywieźć brązowy medal. Polska w meczu o 3. miejsce pokonała drużynę Hiszpanii 29:28.

Na polu rozgrywek klubowych Sławek również ma się czym pochwalić. W 2015 roku po raz kolejny z drużyną Vive Tauronu Kielce zdobył Mistrzostwo Polski. W aktualnym sezonie również wszystko wskazuje na to, że nikt nie będzie w stanie zagrozić drużynie z województwa świętokrzyskiego. Jednak to nie koniec osiągnięć na ten rok. Szmal wraz z Vive zajął również 3. miejsce w Lidze Mistrzów 2014/2015. W meczu o 3. pozycję polska drużyna okazała się lepsza od THW Kiel (28:26). W tym sezonie Vive również ma spore szanse na awans do strefy pucharowej Ligi Mistrzów.

Podsumowując Szmal to taki bramkarz, który najlepsze lata ma już za sobą, ale nie schodzi poniżej pewnego poziomu, a czasami miewa bardzo dobre spotkania. Mimo upływu lat nadal jest jednym z najbardziej lubianych i docenianych szczypiornistów w Polsce. I słusznie! Jeszcze raz przypominamy, że głos w plebiscycie możecie Państwo oddać TUTAJ.

Komentarze