PŚ w Kuopio: dwóch Polaków w “10”, wygrana Hayboecka, niewykorzystana szansa Stocha

23 lut 2016, 20:45

Wtorkowy, wieczorny konkurs w fińskim Kuopio wygrał Michael Hayboeck. W rywalizacji zobaczyliśmy sześciu reprezentantów Polski, jednak czterech z nich zdołało wywalczyć punkty do klasyfikacji generalnej PŚ. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Stefan Hula.

Wczorajsze kwalifikacje, które zostały zdominowane przez Polaków dawały nadzieję na bardzo dobry występ także w dzisiejszym konkursie. W serii pierwszej udział wzięło 6 Polaków.

Bardzo dobrze spisali się Biało-Czerwoni w pierwszej serii konkursowej – aż trzech zawodników znalazło się w pierwszej “10”. Jako pierwszy awans do drugiej serii wywalczył Piotr Żyła. Odległość 122 m, pozwoliła na zajęcie 15. lokaty – ex aquo z Johannem Andre Forfangiem. Kolejne udane próby pozwalające na zajęcie odpowiednio 7. i 9. miejsca zaliczyli: Stefan Hula (124,5 m) oraz Dawid Kubacki (123,5 m). Po wygranych kwalifikacjach nie zawiódł także dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Skok na 125 m uplasował go na wysokim 5. miejscu ze stratą 1,6 pkt do trzeciego Severina Freunda. Nieudane próby zaliczyli niestety Andrzej Stękała (110 m / 41. miejsce) oraz Klemens Murańka (116 m / 32. miejsce), którzy nie zdołali awansować do serii finałowej.

Liderem na półmetku rywalizacji był Michael Hayboeck. Reprezentant Austrii wyprzedzał drugiego Daniela Andre Tande o 5,9 pkt, a trzeciego Severina Freunda – o 9,6 pkt. Niespełna 1,3 pkt do podium tracił czwarty Jan Matura. Piąty był Kamil Stoch, szósty – Peter Prevc.

Pierwszym z czterech Polaków występujących w serii finałowej był Piotr Żyła. Skok na 119,5 m nie pozwoliła mu na poprawę lokaty – rywalizację zakończył na 16. miejscu. Kolejnym Polakiem, który pojawił się na belce startowej był Dawid Kubacki. Mimo uzyskania 119 m Kubacki zdołał uplasować się w czołowej “10” (po raz drugi w karierze) na 7. lokacie. Następny biało-czerwony – Stefan Hula, po skoku na 121 m wywalczył bardzo dobre 6. miejsce. Po udanym pierwszym skoku i realnej szansie na podium, w finale Kamil Stoch uzyskał jedyne 102 m, przez co spadł aż do trzeciej dziesiątki zawodów – 27. lokata.

Zwyciestwo w konkursie indywidualnym odniósł podobnie jak w Lahti – Michael Hayboeck. Pokonał on drugiego – Daniela Andre Tande oraz trzeciego – Stefana Krafta. Tuż za podium uplasowali się: Peter Prevc, Johann Andre Forfang, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Severin Freund oraz ex aquo Richard Freitag oraz Taku Takeuchi.

Karuzela PŚ w skokach narciarskich przenosi się na weekend do Kazachstanu. Konkursy w Ałmatach rozpoczną się w piątek kwalifikacjami. Warto przypomnieć, iż do rywalizacji na tamtejszym obiekcie nie przystąpią: Kamil Stoch i Stefan Hula, którzy będą trenować przez zawodami w Wiśle (3-5.03.2016r.).