Torowe MŚ: Polki z biletem do Rio, Zieliński w ćwierćfinale sprintu

4 mar 2016, 22:17

3. dzień Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym nie był dla naszych reprezentantów tak udany jak dwa poprzednie, jednak nie zabrakło też przyzwoitych rezultatów. Najważniejszą wiadomością jest przypieczętowanie awansu na Igrzyska Olimpijskie przez drużynę kobiet w wyścigu na dochodzenie.

Dzień rozpoczął się od rywalizacji sprinterów, a konkretniej, jakżeby inaczej, od kwalifikacji. W stawce było dwóch naszych zawodników – Damian Zieliński i Kamil Kuczyński. Zajęli odpowiednio 7. i 13. pozycję (awansowało najlepszych 24 kolarzy), dzięki czemu po kilkudziesięciu minutach można było ich zobaczyć w 1/16 finału. Tam Kuczyński niestety uległ Chińczykowi Xu, co zakończyło jego udział w najbardziej prestiżowej z torowych konkurencji. Dużo lepiej poradził sobie Zieliński, który najpierw pokonał Węgra Szalontaya, a następnie Holendra Niederlaga i jutro wystartuje w ćwierćfinałach.

Dzisiaj rozpoczęła się również rywalizacja w omnium (wieloboju) mężczyzn z Adrianem Teklińskim. Polak zajął 15. miejsce w scratchu, 10. w wyścigu na dochodzenie oraz 18. w wyścigu eliminacyjnym, co w tej chwili plasuje go na 15. pozycji w klasyfikacji generalnej. Jutro zostaną rozegrane kolejne (a zarazem ostatnie) 3 konkurencje.

W popołudniowej sesji wystartowała nasza drużyna kobiet w składzie Katarzyna Pawłowska, Eugenia Bujak, Edyta Jasińska i Natalia Rutkowska (rezerwowa) w 1. rundzie wyścigu na dochodzenie. Polki uzyskały tam najgorszy, 8. czas, przez co później mogły walczyć wyłącznie w wyścigu o miejsca 7-8. Tam udało im się pokonać Chinki o 0,35 sekundy, a dzięki 7. lokacie wywalczyły sobie awans na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

Ostatnim z naszych reprezentantów, którzy zaprezentowali się dzisiaj na londyńskim welodromie był Wojciech Pszczolarski w wyścigu punktowym. Spisał się on jednak poniżej oczekiwań i po stracie jednego okrążenia uplasował się na 15. miejscu.

Na koniec warto też wspomnieć o wyłonionych dzisiaj Mistrzach Świata. W jeździe na czas na 500 metrów kobiet wygrała Rosjanka Anastasiia Voinova, wyścig drużynowy na dochodzenie rozstrzygnęły na swoją korzyść Amerykanki (Sarah Hammer, Kelly Cattlin, Chloe Dygert, Jennifer Valente), wyścig indywidualny na dochodzenie mężczyzn to triumf Filippo Ganny (Włochy), a w wyścigu punktowym mężczyzn najlepszy okazał się Brytyjczyk Jonathan Dibben.