Adrianna Sułek na podium mityngu w Götzis. Polka z minimum olimpijskim

Adrianna Sułek zajęła trzecie miejsce w prestiżowych zawodach Hypomeeting w austriackim Götzis. Podczas dwudniowych zmagań Polka osiągnęła wynik lepszy od minimum na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Rywalizację w siedmioboju wygrała Amerykanka Anna Hall. W mityngu startowali też Paulina Ligarska i Paweł Wiesiołek.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Rekord życiowy w pchnięciu kulą, gorszy start w skoku wzwyż

Przed zawodami Adrianna Sułek uznawana była za jedną z faworytek do zwycięstwa. W gronie tym były również wicemistrzyni olimpijska z Tokio Anouk Vetter oraz medalistka ostatnich mistrzostw świata Anna Hall. Na starcie zabrakło Nafissatou Thiam, z którą niespełna trzy miesiące temu Polka stoczyła zacięty bój o triumf w halowych mistrzostwach Europy i rekord świata w pięcioboju. Belgijka jest również aktualną mistrzynią olimpijską i mistrzynią świata w siedmioboju.

Pierwsza konkurencja pokazała, że już na początku sezonu w znakomitej formie jest Anna Hall. Amerykanka wygrała bieg na 100 metrów przez płotki z czasem 12:75 s. Nasza zawodniczka spóźniła start i pokonała dystans w 13:18 s. Adrianna Sułek mogła liczyć na odrobienie strat podczas skoku wzwyż, bo miała w tej konkurencji lepszy rekord życiowy. Tak się jednak nie stało, bo liderka pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 192 cm, a zawodniczka Brdy Bydgoszcz osiągnęła jedynie 183 cm.

Podopieczna trenera Marka Rzepki zdecydowanie lepiej zaprezentowała się w pchnięciu kulą. Już w pierwszej próbie uzyskując 14.42 m, poprawiła rekord życiowy aż o 24 cm. Wynik ten sprawił, że strata do Amerykanki nieco się zmniejszyła, ale wciąż wynosiła ponad 100 punktów. Ostatnią konkurencją pierwszego dnia rywalizacji był bieg na 200 metrów. Z dobrej strony pokazała się Adrianna Sułek, która osiągnęła 23.80 s, co jest jej drugim wynikiem w karierze. Po raz kolejny rewelacyjny start zaliczyła Anna Hall. Amerykanka czasem 22.88 s poprawiła rekord życiowy i miała już na koncie 4172 pkt. W sobotnich występach Polka zgromadziła 3936 pkt. i była sklasyfikowana na drugiej pozycji.

Adrianna Sułek na najniższym stopniu podium

Niedzielna część zmagań rozpoczęła się od skoku w dal. Liderka siedmioboju osiągnęła w tej konkurencji kolejną “życiówkę” (6.54 m) i umocniła się na prowadzeniu. Pierwsza dwie próby spaliła aktualna wicemistrzyni Europy z hali i w ostatnim podejściu nie mogła pozwolić sobie na ryzyko. Ostatecznie Adrianna Sułek osiągnęła 6.29 m i spadła na trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej. Polka miała też tylko jedną mierzoną próbę w rzucie oszczepem. Wynik 41.83 m sprawił, że strata do plasującej się na drugiej lokacie Katariny Johnson-Thompson wzrosła do 48 pkt.

Kończący rywalizację bieg na 800 metrów wygrała Anna Hall (2:02.97), która z wynikiem 6988 pkt. zwyciężyła również w całym siedmioboju. Nasza najlepsza wieloboistka pokonała dwa pełne okrążenia w czasie 2:14.33, a w klasyfikacji generalnej zajęła trzecią lokatę. Wynik 6480 pkt. zagwarantował Adriannie Sułek prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Drugie miejsce w siedmioboju zajęła Katariny Johnson-Thompson, która osiągnęła 6556 pkt.


Paulina Ligarska z wynikiem 6013 pkt. uplasowała się na szesnastym miejscu. Polka bardzo dobrze spisywała się przede wszystkim w konkurencjach biegowych, w których poprawiła rekordy życiowe. Wśród mężczyzn rywalizację w dziesięcioboju wygrał Kanadyjczyk Pierce Lepage (8700 pkt.). Paweł Wiesiołek osiągnął 7872 pkt., co dało mu osiemnastą lokatę.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Światowe władze lekkiej atletyki podjęły ważne decyzje. Znamy dokładną datę HMŚ 2026 w Toruniu

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA