Aleksandra Lisowska złotą medalistką! Jest też brąz w klasyfikacji drużynowej

15 sie 2022, 13:34

Aleksandra Lisowska wywalczyła złoty medal w maratonie kobiet podczas mistrzostw Europy! Jest to pierwszy medal zdobyty przez biało-czerwonych w historii tej dyscypliny na europejskim czempionacie. Polka zaliczyła fantastyczny finisz i o 6 sekund wyprzedziła drugą Mateę Parlov Kostro z Chorwacji. Co ważne, Polki zdobyły brąz w klasyfikacji drużynowej.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Fantastyczny początek ME: Aleksandra Lisowska ze złotem!

Urodzona na terenach Warmii 31-latka przebiegła maraton w czasie 2:28:36 i tym samym na stałe zapisała się w historii polskiej lekkiej atletyki. Sukces ten jest tym większy, że Lisowska nie znajdowała się w gronie faworytek. Pomimo tego przez cały czas znajdowała się w ścisłej czołówce biegu. Cztery kilometry przed metą w walce o medale liczyło się już tylko pięć biegaczek. Dwa kilometry później Polka była już na prowadzeniu, którego nie oddała do samego końca.

Końcówka biegu była niezwykle wymagająca, ale Lisowska pomimo grymasu bólu na twarzy dała z siebie 200%, a nagrodą za ten niesamowity wysiłek jest tytuł mistrzyni Europy. Jak sama przyznała w rozmowie z TVP zaraz po biegu, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co się wydarzyło.

Jeszcze to do mnie nie dociera. Z treningów wynikała, że jestem przygotowana. Chciałam to dziś wykorzystać. Tę prędkości dzisiaj nie były szybkie, nie mogłam się odnaleźć przyznała Aleksandra Lisowska.

Ostatnim tak wielkim sukcesem było złoto Wandy Panfil na mistrzostwach Świata w Tokio, które odbywały się w 1991 roku. Długo więc trzeba było czekać na kolejny sukces.

Angelika Mach i Monika Jackiewicz zajęły kolejno 19. i 26. miejsce. Izabela Paszkiewicz oraz Katarzyna Jankowska nie ukończyły biegu. Takie rezultaty pozostałych biegaczek wystarczyły, aby Polki sięgnęły po brązowy medal w klasyfikacji drużynowej!