AMŚ 2024: Rewelacyjny turniej Polaków. Wracają z dziewięcioma medalami

26 lut 2024, 07:45

Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim zaczęły się dla reprezentacji Polski znakomicie i równie dobrze się dla naszych zawodników zakończyły. Ostatniego dnia rywalizacja srebrny medal do dorobku dołożyła sztafeta mieszana. Łącznie biało-czerwoni zgarnęli dziewięć krążków.

AMŚ 2024: Jabrzyk i Kania największymi gwiazdami

W czwartek w norweskim Hamar rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. Już pierwszego dnia biało-czerwoni wzbogacili się o dwa złote medale, które zdobyli Natalia Jabrzyk i Marek Kania w rywalizacji na dystansie 1000 metrów.

Piątek rozpoczął się dla naszej reprezentacji równie doskonale. Na najwyższym stopniu podium stanęła Jabrzyk, która wygrała rywalizację na dystansie 1500 metrów. Z kolei w sobotę rewelacyjna zawodniczka wraz z Olgą Piotrowską i Mają Płończyk wywalczyła brąz w biegu drużynowym. Tego dnia złotym medal  AMŚ 2024 wywalczył również Kania. Tym razem na dystansie 500 metrów.

Niedziela to zakończenie mistrzostw w wielkim stylu. Drudzy w zmaganiach sztafet mieszanych byli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka. Te zawody wygrali Czesi, natomiast trzecią lokatę zajęli Hiszpanie. Tego dnia bliska kolejnego krążka była również Jabrzyk. Tym razem uplasowała się jednak na czwartej lokacie w biegu masowym.

Łącznie w klasyfikacji medalowej AMŚ 2024 nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce. Z dorobkiem dziewięciu medali (cztery złote, trzy srebrne, dwa brązowe) Polacy ustąpili tylko Norwegom. Skandynawowie na własnym terenie zgarnęli dwanaście krążków. Na trzecim miejscu uplasowali się Japończycy (osiem wyróżnień).