MŚ w Calgary: Dwa medale polskich łyżwiarzy w konkurencjach sprinterskich

19 lut 2024, 11:13

Reprezentacja Polski z dorobkiem dwóch brązowych medali w konkurencjach sprinterskich zakończyła udział w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim w Calgary. W tym sezonie staną jeszcze przed jedną szansę na poprawę tego dorobku w ramach MŚ.

Udane występy polskich łyżwiarzy w Calgary

Biało-czerwoni po świetnych występach na styczniowych mistrzostwach Europy w Heerenveen, gdzie zdobyli trzy medale i w ostatnim PŚ w Quebecu (cztery razy na podium) liczyli, że na najważniejszej imprezie sezonu uda się nawiązać do wyników z poprzednich tygodni.

Oczekiwań nie zawiedli sprinterzy – już pierwszego dnia MŚ w Calgary brąz w sprincie drużynowym wywalczyły Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek, zaś dzień później na najniższym stopniu podium 500 metrów mężczyzn stanął Damian Żurek, który przy okazji ustanowił nowy rekord Polski (34.117).

O medal w sprincie drużynowym mężczyzn otarli się Marek Kania, Piotr Michalski i Żurek, którzy przez pierwszą połowę dystansu osiągnęli czas najlepszy z całej stawki. Na nieszczęście dla nich, w wielkiej formie było także pięć innych ekip. Polacy – mimo ustanowienia nowego rekordu kraju (1:17.37) – ostatecznie finiszowali na piątej pozycji, tracąc do trzecich Norwegów jedynie 0,05 sekundy.

Kolejne medalowe szanse przed Polakami

W niedzielę, ostatnim dniu MŚ w Calgary, startowano na 1500 metrów i długich dystansach. W pierwszej konkurencji z udziałem kobiet wystąpiła Natalia Jabrzyk. Panczenistka Pilicy Tomaszów Mazowiecki zajęła 19. miejsce, poprawiając swój rekord życiowy (1:57.42).

Reprezentanci Polski mają jeszcze jedną szansę na medale MŚ w tym sezonie. Za niespełna trzy tygodnie w Inzell (7-10 marca) zostanie rozegrany światowy czempionat w wieloboju i wieloboju sprinterskim. Już za kilka dni panczeniści na rozgrzewkę przed wyjazdem do Niemiec staną do rywalizacji w wielobojowych mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim (27-29 lutego). Jeszcze wcześniej część kadrowiczów, m.in. Kania, Jabrzyk czy Wojtasik, weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Hamar (22-25 lutego).

PŚ w Gdańsku: Łukasz Kuczyński z brązem na 500 metrów w short tracku!