Strona główna Tenis ATP ATP Auckland: Marcin Matkowski z tytułem!

ATP Auckland: Marcin Matkowski z tytułem!

0

Marcin Matkowski i partnerujący mu Pakistańczyk Aisam-ul-Haq Qureshi sięgnęli po tytuł mistrzowski w imprezie ATP World Tour 250 w nowozelandzkim Auckland. Dla Polaka, który jutro obchodzi 36. urodziny, to 18. trofeum deblowe zdobyte w karierze.

Miejsce w finale duet polsko-pakistański w dniu wczorajszym wywalczył bez większych problemów, pokonując 6:4 6:4 parę australijsko-brazylijską Marcus Daniell/Marcelo Demoliner. W potyczce o tytuł mistrzowski rywalami “naszego” debla byli Jonathan Erlich oraz Scott Lipsky. Rozstawieni z “czwórką” Matkowski i Qureshi w mecz ten weszli słabo, dając się zdominować oponentom, lecz z każdym kolejnym gemem prezentowali się solidniej i co najważniejsze, skuteczniej.

Erlich i Lipsky od początku starali się wywierać presję na podaniu Polaka i Pakistańczyka – Qureshi skapitulował błyskawicznie, bo już w gemie otwarcia. Solidnie serwujący rywale skutecznie spychali też “nasz” duet do defensywy, a w niej kilka prostych błędów popełnił szczecinianin. Set ten szybko wymknął się więc spod kontroli Matkowskiego i Qureshiego. Do końca partii dali się przełamać Izraelczykowi i Amerykaninowi jeszcze 2-krotnie, urywając tylko gema honorowego.

Przebieg pojedynku całkowicie zmienił jednak początek 2. seta. Już w pierwszych gemach Matkowski i Qureshi zaczęli prezentować wysokiej klasy returny i utrzymali ten poziom aż do końca. Dodatkowo serwisowy rytm z każdą kolejną piłką odzyskiwał Pakistańczyk. “Nasza” para zapisała na swym koncie breaka już w rozgrywce otwarcia, lecz rywale stratę od razu zniwelowali. Na kolejne przełamania, kolejno w 3. i 7. gemie, Izraelczyk i Amerykanin nie mieli już argumentów. Matkowski i Qureshi wygrali 6:3, wyrównując stan rywalizacji w meczu.

Grający jak w transie Matkowski i Qureshi popis siły i nieosiągalnego dla rywali poziomu dali też w decydującym o tytule super tie-breaku. Duet polsko-pakistański dyktował warunki od początku, błyskawicznie odskakując na 9-1. Dwa pierwsze meczbole rywale zdołali oddalić, lecz przy trzecim na znakomity return 36-latka z Lahaur nie znaleźli odpowiedzi.

Matkowski i Qureshi sięgnęli po mistrzostwo w swym wspólnym debiucie w rozgrywkach. Dla polskiego tenisisty, który jutro będzie obchodził 36. urodziny, to 18. tytuł wywalczony w głównym cyklu. Dla Qureshiego z kolei to 12. turniejowe trofeum. Za zwycięstwo panowie zainkasowali po 250 punktów do rankingu deblowego ATP oraz czek na sumę 24 380 dolarów.

Auckland Open, Nowa Zelandia, ATP World Tour 250 (pula nagród: 495,630$), finał debla panów:

[4] Marcin Matkowski, Polska / Aisam-Ul-Haq Qureshi, Pakistan – Jonathan Erlich, Izrael / Scott Lipsky, USA 1:6 6:2 [10-3]

Komentarze