Białko – dla kogo i kiedy stosować?

Aktualizacja: 13 sty 2023, 13:58
13 paź 2019, 15:42

Białko to podstawowy składnik mięśni każdego organizmu. Jeśli ćwiczymy na siłowni, zaleca się przyjmować jego większą ilość. Taka praktyka wspomaga regenerację mięśni i znacząco wpływa na rozbudowę masy mięśniowej. Ważne jest przyjmowanie pełnowartościowych białek w diecie, jednak czasem trudno jest zapewnić sobie odpowiednią ilość w posiłkach – tutaj pomocne mogą okazać się odżywki białkowe. To jedne z najpopularniejszych suplementów diety wykorzystywane przez kulturystów na całym świecie. Kiedy warto stosować odżywki białkowe i jaki rodzaj wybrać?

Rodzaje odżywek białkowych

Suplementy białkowe możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy. Podział opiera się o pochodzenie białek, a co za tym idzie również ich rodzaj. Nie wszystkie proteiny są pełnowartościowe, niektóre wchłaniają się lepiej, inne gorzej. Wyróżniamy białka roślinne (sojowe, owsiane czy pszeniczne), serwatkowe (koncentraty, izolaty i hydrolizaty) oraz zwierzęce niemleczne (albumina jaja, izolaty i hydrolizaty drobiowe czy pochodzenia wołowego). Jak wygląda sytuacja pod względem przyswajalności? Otóż najlepiej nasz organizm przyjmuje proteiny zwierzęce, z albuminą jaja na czele. Najgorzej wchłaniane są proteiny pochodzenia roślinnego oraz hydrolizaty białka wołowego.

Różnica przyswajalności jest zauważalna również wewnątrz tych “grup pochodzenia”. Chodzi tu o tempo wchłaniania substancji, jednak należy mieć na uwadze, że odżywka, która przyswaja się najszybciej, nie musi wcale być najlepsza. Najszybciej wchłaniającym się rodzajem produktu będzie izolat lub hydrolizat białka, natomiast najwolniej nasz organizm przyjmie koncentraty i kazeiniany. 

Dla kogo i kiedy – jak stosować odżywki białkowe

Wbrew pozorom, proteinowe suplementy nie są kierowane jedynie do grupy osób zajmującej się treningami siłowymi. Odżywka białkowa jest niezastąpionym wsparciem diety wielu sportowców oraz osób, które chcą zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. Stanowi świetną alternatywę dla posiłku treningowego, jeśli nie masz czasu na gotowanie. Tego typu produkty sprawdzą się świetnie w przypadkach:

  • Walki z niedowagą – każdy siłowniany “suchoklates” powinien zaopatrzyć się w odżywkę białkową. Osobom chudym często trudno wmusić w siebie więcej jedzenia, a odżywka białkowa ma to do siebie, że można ją wypić po posiłku – i choć sama w sobie będzie sycąca, to dla osób chudych będzie idealnym “dobijaczem”.
  • Walki z nadwagą – paradoksalnie, odżywka białkowa może być też użyta do walki z nadprogramowymi kilogramami. Tutaj powinna występować bardziej jako zastępca posiłku, a nie dodatek. Dostarczy dużą ilość białka, natomiast zerową ilość tłuszczów, a do tego może zastąpić słodycze – szejki białkowe są produkowane w wielu pysznych smakach!
  • Intensywnych treningów lub niezbilansowanej diety – odżywka białkowa pozwala w krótkim czasie nadrobić deficyt białka. Pomoże zrezygnować z nadmiaru tłuszczów i węglowodanów (o które w diecie dużo łatwiej).

Pora przyjmowania odżywki to kwestia sporna. Producenci zalecają zażywanie suplementu ok. 3 razy dziennie, jednak jest to tylko chwyt, prowadzący do zmarnowania potencjału substancji i szybszego zakupu kolejnego opakowania. Odżywkę białkową można pić na noc, po wieczornym treningu – wspomoże to nocną regenerację mięśni. Błędem nie jest jednak spożywanie jej rano. Smakowy proszek może być doskonałym dodatkiem do omletów lub naleśników.

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA