Młodość wygrała z doświadczeniem! Carlos Alcaraz lepszy od Novaka Djokovicia w finale Wimbledonu

16 lip 2023, 20:28

W finale tegorocznego Wimbledonu znaleźli się lider rankingu ATP oraz zawodnik z największą liczbą wielkoszlemowych zwycięstw w historii. Turniej wygrał Carlos Alcaraz, który w niedzielne popołudnie pokonał Novaka Djokovicia 3:2 (1:6, 7:6, 6:1, 3:6, 6:4). Był to udany rewanż za spotkanie decydujące o triumfie we French Open, które odbyło się nieco ponad miesiąc temu.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Drugi wielkoszlemowy tytuł 20-letniego Hiszpana

Pierwszy set finałowego starcia znakomicie ułożył się dla doświadczonego Novaka Djokovicia. W inauguracyjnym gemie Carlos Alcaraz miał nawet breakpointa, ale Serb przy własnym podaniu wyszedł na prowadzenie. Następnie zanotował dwa przełamania oraz wygrywał gemy przy swojej zagrywce i set zakończył się wynikiem 6:1.

Druga partia była już wyrównana. Hiszpan prowadził 2:0, ale przeciwnik szybko zaliczył przełamanie powrotne. Następnie tenisiście wygrywali gemy przy własnej zagrywce i do wyłonienia zwycięzcy drugiego seta potrzebny był tiebreak. Minimalnie lepszy był w nim Carlos Alcaraz i doprowadził do remisu 1:1. 20-latek rewelacyjnie grał w kolejnym partii, którą wygrał 6:1 i triumf w całym turnieju miał już na wyciągnięcie ręki.

Wydawało się, że serbski tenisista jest już bardzo zmęczony i w czwartej odsłonie nie będzie miał szans na wygraną. Novak Djoković wrócił jednak do dobrej dyspozycji. Przy stanie 2:2 przełamał rywala, a kilkanaście minut później cieszył się z wygranej w tym secie 6:3. Już w trzecim gemie decydującej partii Carlos Alcaraz zanotował przełamanie i nie wypuścił przewagi do końca pojedynku. Dla Hiszpana jest to drugi triumf w turnieju wielkoszlemowym. W 2022 roku wygrał on US Open.

Wygrana w Wimbledonie to dla mnie spełnienie marzeń. Grałem przeciwko zawodnikowi, który zawsze mnie inspirował i jest prawdziwą legendą tenisa. Jak się urodziłem, to on już wygrywał turnieje. Nawet jeśli bym dziś przegrał, to i tak byłbym z siebie dumny, bo w finale grałem dobrze. Takiej postawy od siebie oczekiwałem. Gratulacje Novak za to co zrobiłeś w swojej karierze. Mówisz, że 36 lat to nowe 26 i tak naprawdę jest. Jesteś w lepszej formie niż ja – powiedział po zwycięstwie Carlos Alcaraz.