Strona główna Siatkówka Mistrzostwa Świata 2018 Co dalej po Mistrzostwach? Rozpoczyna się misja “Tokio”!

Co dalej po Mistrzostwach? Rozpoczyna się misja “Tokio”!

1
www.fivb.org

Po świetnym występie na mistrzostwach świata należy zacząć myśleć o kolejnej dużej imprezie. Polacy zawalczą w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich. Niestety, złoty medal z Turynu nie gwarantuje przepustki.

“Na krążek igrzysk czekacie już ponad 40 lat. Moja misja nie jest jeszcze zakończona” – powiedział selekcjoner reprezentacji Polski, Vital Heynen – “Na razie się cieszymy, ale powoli musimy zacząć przygotowania do operacji Tokio 2020”.

Sama forma kwalifikacji do IO uległa zmianie. We wcześniejszych latach imprezą, na której można był zdobyć awans był Puchar Świata. W tym roku formuła uległa zmianie i PŚ został jedynie turniejem czysto towarzyskim.

Kwalifikacje do Igrzysk odbędą się w sierpniu 2019 roku w formie sześciu interkontynentalnch turniejow. Wiele też mówi się o tym, czy jeden z turniejów odbędzie się w Polsce. “Ubiegamy się o organizację jednej z takich imprez. Na razie jest jednak za wcześnie na spekulacje, w jakim mieście odbyłby się turniej. Najpierw FIVB musi nam go przyznać” – powiedział w rozmowie z Przeglądem Sportowym Mirosław Przedpełski, członek zarządu światowej federacji.

O olimpijski paszport w pierwszej fazie walczyć będą najlepsze 24 drużyny według rankingu FIVB że stycznia 2019. Do grup zostaną przydzielone tzw metodą “serpentyny”. W pierwszym turnieju znajdą się zespoły z miejsc 1, 12, 13 i 24, w drugim 2, 11, 14 i 23, w trzecim 3, 10, 15 i 22 w czwartym 4, 9, 16, 21, w piątym 5, 8, 17 i 20 i w szóstym 6, 7, 18 i 19. Dopiero po ogłoszeniu rankingu do tych numerków będzie można przyporządkować konkretne drużyny.

Bezpośredni bilet do Tokio otrzymają zwycięzcy grup. Pozostałe drużyny będą mogły walczyć dalej, w turniejach kontynentalnych. “Decyzję dotyczącą sposobu przeprowadzenia kwalifikacji FIVB zostawiła kontynentalnym federacjom. CEV prawdopodobnie w styczniu 2020 roku zorganizuje turniej z udziałem ośmiu najlepszych drużyn w rankingu FIVB, które nie wywalczą awansu w pierwszej fazie” – mówi Przedpełski.

W interesujących nas sierpniowych kwalifikacjach będzie mógł zagrać Wilfredo Leon. Karencja wynikająca z przepisów zakończy się 24 lipca 2019 roku. Kubańczyka ominą za to takie imprezy jak Liga Narodów, Mistrzostwa Europy, czy Puchar Świata.

źródło wypowiedzi: przegladsportowy.pl

1 komentarz

  • Za Puchar Świata było dotychczas 100 pkt. do rankingu i na razie taka informacja na stronach FIVB pozostaje. Czy autorka artykułu ma jakieś informacje, że to ma się zmienić? Chyba nie sprowadzą turnieju za 100 pkt. rankingowych tylko do roli turnieju kwalifikacyjnego do IO? Już sam fakt, że są jakkolwiek punkty do rankingu powoduje, że turniej nie jest turniejem towarzyskim.