Ćwierćfinały WTA i ATP w Rzymie. Iga Świątek i Novak Djoković nie obronią tytułu

18 maj 2023, 07:56

W środę i czwartek tuż po północy poznaliśmy komplet półfinalistek podczas turnieju WTA w Rzymie oraz dwóch półfinalistów w rywalizacji mężczyzn. Wiadomo już, że broniący tytułu sprzed roku Iga Świątek i Novak Djoković nie powtórzą tego sukcesu, bowiem pożegnali się ze zmaganiami.

Pech Igi Świątek i kolejna porażka z Rybakiną

Z punktu widzenia polskich kibiców zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem środowych ćwierćfinałów był pojedynek Igi Świątek z Jeleną Rybakiną. Polka świetnie rozpoczęła mecz – wygrała pierwszego seta 6:2. W drugim gra była znacznie bardziej wyrównana i tym razem lepsza była Kazaszka, która wygrała w tie-breaku.

Przy stanie 2:2 w trzecim secie wydarzyła się rzecz nieoczekiwana. Pod koniec drugiej partii Świątek poczuła ból w kolanie i poprosiła o przerwę medyczną. Zdołała jeszcze wrócić do gry, ale ostatecznie musiała zrezygnować, bowiem nie dała rada kontynuować walki z Rybakiną. Tym samym Polka poddała mecz i zanotowała czwartą z rzędu porażkę z tenisistką z Kazachstanu.

Ćwierćfinałowe emocje w rywalizacji kobiet zaczęły się już we wtorek. Jako pierwsza z awansu do półfinału cieszyła się Weronika Kudiermietowa, która w trzech setach pokonała Chinkę Qinwen Zheng. Drugą półfinalistką została Ukrainka Anna Kalinina, która również w trzech setach dość niespodziewanie ograła Brazylijkę Beatriz Haddad Maię.

Tuż przed środowym meczem Igi Świątek jako trzecia awans do półfinału zapewniła sobie dobrze dysponowana podczas turnieju w Rzymie Łotyszka Jelena Ostapenko, która po trzysetowej walce wygrała z Paulą Badosą.

Wyniki WTA w Rzymie – ćwierćfinały
● Weronika Kudiermietowa
(12. WTA) vs Qinwen Zheng (21. WTA) 3:6, 6:3, 6:4
● Beatriz Haddad Maia (15. WTA) vs Anna Kalinina (47. WTA) 6:7(2-7), 7:6(8-6), 6:3
● Paula Badosa (35. WTA) vs Jelena Ostapenko (20. WTA) 2:6, 6:4, 3:6
● Iga Świątek (1. WTA) vs Jelena Rybakina (6. WTA) 6:2, 6:7(3-7), 2:2 (krecz)

Terminarz półfinałów WTA w Rzymie (19.05)
● Weronika Kudiermietowa vs Anna Kalinina
● Jelena Rybakina vs Jelena Ostapenko

Djoković poza turniejem

W rywalizacji mężczyzn jak dotąd poznaliśmy tylko dwóch półfinalistów. Sporą niespodzianką była porażka broniącego tytułu sprzed roku Novaka Djokovicia, który w trzech setach został ograny przez Duńczyka Holgera Rune. Jako drugi awans wywalczył Casper Ruud – Norweg w dwóch setach okazał się lepszy od Argentyńczyka Francisco Cerundolo.

Dwóch pozostałych półfinalistów poznamy w czwartek. Najpierw (godz. 15:00) na kort w Rzymie wyjdą Niemiec Yannick Hanfmann, czyli największa niespodzianka tegorocznej edycji oraz Daniił Miedwiediew. Wieczorem z kolei (godz. 20:30) Stefanos Tsitsipas zmierzy się z Borną Coriciem.

Wyniki ATP w Rzymie – ćwierćfinały
● Novak Djoković (1. ATP) vs Holger Rune (7. ATP) 2:6, 6:4, 2:6
Casper Ruud (4. ATP) vs Francisco Cerundolo (31. ATP) 7:6(7-5), 6:4
● 18.05, godz. 15:00 – Yannick Hanfmann (101. ATP) vs Daniił Miedwiediew (3. ATP)
● 18.05, godz. 20:30 – Stefanos Tsitsipas (5. ATP) vs Borna Corić (16. ATP)

Terminarz półfinałów WTA w Rzymie (20.05)