DME 2015: Świetne rozpoczęcie biało-czerwonych! Już 4 podia Polaków…

20 cze 2015, 15:48

Świetnie dla Polaków rozpoczęły się lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy w rosyjskich Czeboksarach! Polska po sześciu z czterdziestu konkurencji plasuje się na drugiej pozycji tylko za świetnie spisującymi się Francuzami! Wirtualnie podium uzupełniają Niemcy.

Rywalizację w mistrzostwach na 100 m w rywalizacji kobiet udanie zainaugurowała Ewa Swoboda. Polska juniorka znakomicie poradziła sobie z większością starszych i bardziej doświadczonych koleżanek, finiszując 3. w mocniejszej z dwóch serii. Lepsze od zawodniczki UKS-u Czwórki Żory (11,48), okazały się tylko: Brytyjka Asha Philip (11,27) i Ukrainka Nataliya Pohrebnyak (11,29).

W rywalizacji dyskobolek także ponad oczekiwania spisała się 4. zawodniczka MŚ 2011 z Daegu Żaneta Glanc. Polka mimo nierewelacyjnego wyniku 58,92 m zajęła drugie miejsce i uległa tylko bezkonkurencyjnej Francuzce Melinie Robert-Michon, która uzyskała wynik ponad 2 metry lepszy od naszej lekkoatletki (62,24 m). Podium niespodziewanie uzupełniła Finka Sanna Kamarainen (58,53 m).

Także drugi w rywalizacji kulomiotów był dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu Tomasz Majewski. Polak do międzynarodowej rywalizacji wraca po długiej kontuzji, więc o znakomitym wyniku nie było co marzyć. Rezultat 20,23 m dał jednak drugie miejsce, tuż za rewelacyjnym Niemcem Davidem Storlem, który wygrał bez kłopotów z wynikiem 21,20. Trzeci był Białorusin Pavel Lyzhyn (20,15 m).

Kolejne 2. miejsce i 11 punktów dla Polski wywalczyła nasza utalentowana biegaczka średniodystansowa Joanna Jóźwik, która finiszowała druga w biegu na 800 m. Polka rozpoczęła bardzo przeciętnym tempem, przez co po pierwszym okrążeniu nie było jej nawet w czołowej piątce! Dopiero znakomity 200-metrowy finisz dał naszej zawodniczce tak świetną pozycję, którą wywalczyła mijając rywalki niczym Usain Bolt na 100 m. Zwyciężyła zupełnie nieznana Francuzka Renelle Lamote (2:00,18), przed Polką (2:00.30) i Ukrainką Anastasyią Tkachuk (2:00.72.

W pozostałych startach, biało-czerwoni spisali się przeciętnie. Przemysław Słowikowski był 8. w biegu na 100 m mężczyzn, a Justyna Święty 6. w biegu na 400 m.

Po swoich startach są już także m.in Justyna Śmietanka w skoku o tyczce, Kacper Kozłowski na 400m oraz Mateusz Demczyszak, który walczył w biegu na 5000m. Szerzej o ich niezbyt udanych startach przeczytacie państwo w kolejnej relacji z DME 2015.