Strona główna Lekkoatletyka DME Czeboksary 2015: Minimalna porażka biało-czerwonych!

DME Czeboksary 2015: Minimalna porażka biało-czerwonych! [Relacja 2. dzień]

0

Czwarte miejsce to tegoroczny wynik Polaków na Drużynowych Mistrzostwach Europy w rosyjskich Czeboksarach! Tak jak wcześniej przypuszczano o 3. miejsce zażartą walkę stoczyli Polacy i Francuzi, którą nasi reprezentanci przegrali o 2,5 punkta!

W dniu dzisiejszym nasi lekkoatleci wywalczyli w sumie cztery zwycięstwa, które dały naszej ekipie 48 punktów i przypadły kolejno: Anicie Włodarczyk (rzut młotem), Robertowi Urbankowi (rzut dyskiem), Renacie Pliś (bieg na 5000m) oraz Karolowi Zalewskiemu (bieg na 3000 m z przeszkodami). Dodatkowo nasi zdobyli dziś trzy miejsca na najniższym stopniu podium które przypadły: Piotrowi Liskowi (skok o tyczce), Kamili Lićwinko (skok wzwyż) oraz Adamowi Kszczotowi (bieg na 800m).

Polska mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk kompletnie zdeklasowała przeciwniczki w rywalizacji młociarek. Nasza lekkoatletka rzuciła młotem na odległość 78,28 m, ustanawiając przy tym nowy rekord Drużynowych Mistrzostw Europy! Polka wyprzedziła m.in odwieczną rywalkę Betty Heidler (75,73 SB) oraz Francuzkę Alexandrę Tavernier (74,05 PB).

Podobnie sprawa miała się w rywalizacji dyskoboli. Pod nieobecność wicemistrza olimpijskiego z Pekinu Piotra Małachowskiego, rolę lidera godnie przejął jego młodszy kolega Robert Urbanek. Brązowy medalista ME w Zurichu nie dał szans rywalom i mino nierewelacyjnego wyniku 63,03 m, wygrał całą rywalizację. Polak wyprzedził Niemca Martina Wieriga (60,23) oraz Hiszpana Franka Casanasa (60,01 SB).

W rywalizacji długodystansowców na 3000 m z przeszkodami, znakomicie spisał się Krystian Zalewski. Polak, który ma już wyrobioną markę na tym dystansie nie miał najlepszego wyniku w sezonie w tejże rywalizacji, ale zwycięstwo srebrnego medalisty ubiegłorocznych ME w Zurichu na pewno nie było niespodzianką. Czas 8:37.51 był o ok. 2 sekundy lepszy od Rosjanina Nikolaya Chavkina i Włocha Yuri Floriani.

Także bezkonkurencyjna w rywalizacji biegaczek długodystansowych na 5000m okazała się Renata Pliś. Tempo nadawane przez rywalki było wręcz idealne dla Polki, która wykorzystała swoje największe atuty i na ostatnim okrążeniu wypruła po zwycięstwo. Na mecie pokonała m.in drugą Białorusinkę Volhę Mazuronak i trzecią Francuzkę Clemence Calvin.

Trzecie miejsce w konkursie tyczkarzy i kolejne 10 punktów do dorobku biało-czerwonych dołożył Piotr Lisek. 22-latek skoczył dziś 5,80m i uzyskał najlepszy wynik w sezonie letnim. Zwyciężył bezkonkurencyjny Francuz Renaud Lavillenie (5,85) przed Niemcem Raphaelem Holzdeppem (5,85 SB).

Także trzecia w konkursie skoczkiń wzwyż była Kamila Lićwinko. Halowa mistrzyni świata z Sopotu uzyskała dziś 1,97m i wyrównała tym samym najlepszy wynik sezonu letniego. Polkę wyprzedziły druga Ruth Beitia z Hiszpanii (1,97) oraz zwyciężczyni Rosjanka Maria Kuchina (1,99 SB).

Małym rozczarowaniem dla Polaków zakończył się bieg na 800m mężczyzn. Startujący w nim Adam Kszczot, finiszował dopiero trzeci, po przegranym finiszu z Francuzem Pierrem Ambroise Bossem i niespodziewanym zwycięzcą Włochem Giordano Benedettim, który ustanowił także nowy rekord Drużynowych Mistrzostw Europy.

Z pozostałych Polaków startujących w niedzielne popołudnie rezultatem wartym odnotowania jest także 4. miejsce Karoliny Kołeczek  w rywalizacji płotkarek na 100m. Polka uzyskała 4. wynik, a co ważniejsze okazała się lepsza od najgroźniejszej rywalki w kontekście walki o klasyfikację ogólną – Francuzki Cindy Billaud.

Także czwarta w rywalizacji biegu na 1500 m kobiet była Angelika Cichocka. Polka uzyskała rezultat 4:16.77 i do drugiego miejsca straciła tylko pół sekundy. Zwyciężyła Anna Schagina z Rosji, przed Karoline Grovdal z Norwegii i Rhianwedd Price z Wielkiej Brytanii.

Pozostałe rezultaty Polaków podzieliły się na grupy  oczekiwanego rezultatu i niemiłych rozczarowań.

Oczekiwane wyniki to z pewnością 5. miejsce Pauliny Guby w pchnięciu kulą kobiet (16,87 m), które można odebrać nawet z małym plusem. Dobre miejsce na swoim poziomie osiągnął także Damian Czykier w rywalizacji płotkarzy na 110m, który osiągając w biegu rezultat 13,78s – wyrównany najlepszy wynik sezonu. Na swoim poziomie rywalizację sprinterską na 200 m zakończyła Anna Kiełbasińska. Polka uzyskała 23,46 s i uzyskała szósty rezultat ogólnej klasyfikacji. Podobnie sprawa miała się z oszczepnikiem Hubertem Chmielakiem. Lekkoatleta uzyskał 76,87 m i zakończył rywalizację na 5. miejscu.

Niemiłe rozczarowania to m.in występ Adriana Świderskiego w konkursie trójskoczków. Rezultat polskiego lekkoatlety zamknął się na wyniku 16,24m. Boli przede wszystkim fakt, że wynik już kilkanaście centymetrów dłuższy dawał już całkiem porządne miejsce. Za małe rozczarowanie z pewnością można uznać czwarte miejsce Karola Zalewskiego w rywalizacji dwustumetrowców. Ubiegłoroczny zwycięzca, dziś finiszował dopiero czwarty z czasem 20,81 s. W rywalizacji skoczkiń w dal dopiero przedostatnie miesce z wynikiem 6,02 m uzyskała Karolina Zawiła. Polka uzyskała wynik dużo gorszy od swego rekordu życiowego i nie poprawiła znacząco wyniku Polski w klasyfikacji ogólnej.

Przed ostatnimi akordami DME 2015 w walce o brąz w sztafetach 4x400m spotkały się jak wcześniej przewidywano ekipy Polski i Francji. Niestety ani żeńska reprezentacja, ani męska nie zdołały odrobić finalnej straty 0,5 pkt, przez co zakończyliśmy tegoroczną edycję DME na 4. miejscu. Zwyciężyli po raz kolejny Rosjanie, przed Niemcami i Francuzami. Tuż za Polską, na 5. miejscu uplasowała się Wielka Brytania.

Do I Ligi spadek zanotowały spodziewanie 3 państwa skandynawskie: Szwecja, Finlandia oraz Norwegia. Przypomnijmy, że kolejne Drużynowe ME odbędą się dopiero w 2017r. z racji tego iż w roku olimpijskim impreza ta nie jest rozgrywana.

Klasyfikacja ogólna po 40 z 40 konkurencji DME 2015:

źródło: www.european-athletics.org
źródło: www.european-athletics.org

 

Komentarze