Ekstraliga Rugby: Master Pfarm Budowlani Łódź Mistrzem Polski 2015/16

Aktualizacja: 15 wrz 2016, 18:55
25 cze 2016, 00:25

Po 6 latach przerwy Puchar Mistrza Polski powraca do Łodzi. Piątkowy wieczór stał pod znakiem rugby. W Łodzi odbył się Wielki Finał Ekstraligi Rugby. Master Farm Budowlani Łódź jako lider tabeli podejmowali u siebie wicelidera Lechię Gdańsk. Gospodarze dzięki swojej grze oraz wsparciu kibiców ostatecznie zwyciężyli 17:10.

Punktualnie o 18.30 rozpoczął się najważniejszy mecz sezonu 2015/16. Rugbiści obu drużyn wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po tej podniosłej chwili sędzia Dariusz Reks rozpoczął wielkie święto rugby jakim był finał Ekstraligi.
Wielkie starcie między najlepszymi drużynami od początku było zacięte, ku uciesze kibiców, których nie brakowało na trybunach. Już w 4. minucie meczu został otwarty worek z punktami. Zawodnik Master Farm Budowlanych Łódź Patryk Reksulak wykorzystał rzut karny. Dzięki celnemu kopnięciu na słupy zdobył 3 punkty dla swojej drużyny. Niedługo po tym Lechia miała bardzo podobną sytuację, jednak Rafał Janeczko nie wykorzystał szansy na wyrównanie. W 14. minucie Budowlani zdołali zdobyć kolejne 3 punkty za karnego. Zawodnikiem, który tego ponownie dokonał był Reksulak. Po 15 minutach gry łodzianie prowadzili 6:0. Mimo pierwszego błędu gdańszczanin Janeczko nie pomylił się drugi raz zdobywając w 25. minucie punkty z karnego ustalając wynik na 6:3. Mimo zaciętej gry w pierwszej połowie nie udało się zdobyć przyłożenia żadnej z drużyn. Pod koniec pierwszej części Reksulak trzeci raz wykorzystał karnego. Po pierwszej połowie wynik wynosił 9:3 dla gospodarzy.
Po pierwszej części gry, w której nie zdobyto żadnego przyłożenia przyszedł czas na druga połówkę. W 54. minucie meczu udało się zdobyć pierwsze przyłożenie w meczu. Dokonał tego zawodnik Lechii Igor Olszewski. Gdańszczanie zbliżyli się do łodzian na wynik 9:8. Po udanym podwyższeniu za dwa punkty Janeczko wyprowadził swój zespół na prowadzenie 9:10. w 57. minucie meczu, przyłożenie zdobyli łodzianie ustalając wynik na 14:10 dzięki Krystianowi Pogorzelskiemu. Tym razem Reksulak nie trafił z podwyższenia na słupy. Na dwadzieścia minut do końca wynik wynosił 14:10 i obie drużyny starały się przedrzeć na pole punktowe przeciwnika. Żadnej z nich już do końca meczu się to nie udało. Ostatnie zdobyte punkty w meczu to kolejny wykorzystany karny przez Reksulaka. W 65. minucie wynik wynosił 17:10. Mimo wielu prób Lechii w ostatnich minutach nie udało się odrobić strat.
Gdy sędzia Reks po 80 minutach gry zagwizdał ostatni raz rugbiści z Łodzi wyskoczyli w górę w geście triumfu. Na trybunach można było zobaczyć wielką radość. Po sześciu latach Master Pfarm Budowlani Łódź zdobyli Mistrzostwo Polski!
Zawodnicy Lechii Gdańsk podziękowali swoim kibicom, którzy przebyli kilkaset kilometrów by dopingować swoich zawodników. Po odbiorze medali i pucharu łodzianie schodzili z boiska przez szpaler utworzony przez ich przeciwników. Było to okazanie przez przegrany zespół Lechii Gdańsk wielkiego szacunku za grę i walkę na boisku.

W przyszłym sezonie zostaną zmienione zasady rozgrywek. Sezon rozpocznie się na wiosnę 2017 roku, a zakończy się na jesieni. Zawodnicy nie będą mieli tak długiej przerwy jak było do tej pory. Przypomnijmy, że ostatnie mecze rundy jesiennej były rozgrywane w listopadzie zaś rundy wiosennej w marcu.