Wielki sukces Jana-Krzysztofa Dudy! Polak wygrał turniej i zgarnął pokaźną nagrodę

Aktualizacja: 21 wrz 2023, 12:32
21 wrz 2023, 07:30

Arcymistrz szachowy Jan-Krzysztof Duda był bezkonkurencyjny w turnieju Armageddon Chess Series 2023, który odbył się w Berlinie. Polak wygrał wszystkie mecze i triumfował w całej imprezie. W nagrodę otrzymał 88 tysięcy euro.

Polak zwycięzcą Armageddon Chess Series 2023

Do berlińskich zawodów trzeba było wywalczyć awans podczas turniejów kwalifikacyjnych. Nasz najlepszy szachista start w Armageddon Chess Series 2023 zapewnił sobie już w czerwcu, kiedy podczas eliminacji dla zawodników z Europy i Afryki zajął drugie miejsce. Zwyciężył wówczas Rumun Richard Rapport.

Już w głównym etapie zorganizowanych w stolicy Niemiec zawodów, rywalizowano systemem mecz i rewanż. W przypadku remisu potrzebna była dogrywka, czyli tzw. armageddon. Grając białymi, zawodnicy mieli 5 minut, natomiast czarnymi tylko 4, bez dodawania czasu. Wszystkie pojedynki rozgrywane były w szachach błyskawicznych.

Nasz najlepszy szachista ostatnich lat wygrał wszystkie swoje mecze i tylko w jednym nie było to zwycięstwo 2:0. Jedynie Hindus Dommaraju Gukeshem okazał się lepszy od Jana-Krzysztofa Dudy w jednej z partii. Nagrodą za zwycięstwo w całym turnieju, która ostatecznie trafiła do Polaka, było 88 tysięcy euro.

Spotkania Jana-Krzysztofa Dudy w Armageddon Chess Series 2023:

• Samuel Shankland (USA) 2:0
  • Dommaraju Gukesh (Indie) 2:1
  • Nodirbek Abdusattorow (Uzbekistan) 2:0
  • Wesley So (USA) 2:0 – Finał

Na przełomie października i listopada Jan-Krzysztof Duda wystąpi w prestiżowym turnieju Grand Swiss, który odbędzie się na wyspie Man. Zawodnicy będą grali według klasycznych zasad, więc impreza potrwa aż 12 dni. Będzie to ostatnia szansa na wywalczenie prawa gry w turnieju kandydatów, które uzyskają zawodnicy z dwóch pierwszych miejsc.