Fernando Santos zaczyna panowanie. 5 zadań, o których musi pomyśleć w pierwszej kolejności

7 lut 2023, 13:06

Fernando Santos niebawem rozpocznie aktywną pracę na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. Czeka go niełatwe zadanie – przede wszystkim będzie musiał odbudować zaufanie kibiców do polskiej kadry, które zostało naruszone po niedawnych kontrowersjach i stylu gry biało-czerwonych. Jakie obowiązki będą stały przed Portugalczykiem w pierwszej kolejności na początku jego kadencji?

Okres bezkrólewia w reprezentacji Polski trwał ponad trzy tygodnie, choć tak naprawdę okres ten można rozciągnąć do momentu odpadnięcia przez biało-czerwonych z mundialu. Już wtedy było niemal pewne, że Czesław Michniewicz nie utrzyma stanowiska. Teraz za porządki zabierze się Fernando Santos, przed którym sporo trudnych zadań i decyzji do podjęcia.

Skompletowanie sztabu szkoleniowego

Jednym z pierwszych zadań portugalskiego szkoleniowca będzie skompletowanie sztabu trenerskiego. U Czesława Michniewicza rolę asystenta pełnił Mirosław Kalita i już wiadomo, że Santos będzie miał innych współpracowników. Początkowo sądzono, że mogą to być jego rodacy, ale obecnie najbardziej prawdopodobny jest polski skład.

Zaangażowanie Polaków do sztabu trenerskiego miały być jednym z wymogów, jakie przed nowym selekcjonerem postawił Cezary Kulesza. Dotychczas najczęściej w tym kontekście wymieniano Łukasza Piszczka i Tomasza Kaczmarka. Choć ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, skompletowanie najbliższych doradców przez Fernando Santosa wydaje się być jednym z ważniejszych obowiązków 68-latka.

Piszczek czeka na decyzję Santosa. Jak nie reprezentacja to może Borussia Dortmund?

Nowy pomysł na drużynę

Nie da się ukryć, że za kadencji Czesława Michniewicza gra reprezentacji Polski nie była zbyt atrakcyjna dla oka. Biało-czerwoni najczęściej nie starali się przejmować inicjatywy i często ograniczali się do destrukcji rywala, upatrując w tym szansy na zwycięstwo. O ile dało to efekt w postaci zrealizowania takich celów, jak awans na mistrzostwa świata czy wyjście z grupy na mundialu, to jednak aspekt “wizualny” również jest kluczowy.

Zadaniem Fernando Santosa będzie zatem zaproponowanie stylu gry, który nie tylko zapewni wyniki, ale przede wszystkim sprawi radość kibicom, jak i samym piłkarzom. Metody stosowane przez Michniewicza niezbyt pozytywnie były oceniane przez piłkarzy, dlatego wprowadzenie nowych rozwiązań taktycznych, nastawionych na bardziej odważną, skupioną na przejęciu kontroli nad spotkaniem grę będzie bardzo ważne.

Wypracowanie relacji z Robertem Lewandowskim

Robert Lewandowski jest absolutnie kluczowym piłkarzem polskiej kadry – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W ostatnich latach zaczęto jednak podejrzewać, że jeden z najlepszych piłkarzy świata zbyt mocno wykorzystuje swoją pozycję i stara się wpływać na decyzje, które wykraczają poza jego zadania. Chodzi m.in. o niezbyt przychylne opinie na temat stylu gry czy treningów.

Abstrahując od tego, ile jest prawdy w doniesieniach medialnych o zbyt odważnym działaniu Lewandowskiego, Fernando Santos stanie przed obowiązkiem dotyczącym “ujarzmienia” lidera polskiej kadry. Doświadczony szkoleniowiec będzie musiał szybko wypracować sobie zaufanie i pozycję, która sprawi, że wszyscy reprezentanci, a zwłaszcza ci najbardziej doświadczeni nabiorą do niego szacunku i nie będą kwestionować jego metod czy decyzji.

Piotr Zieliński i jego rola w zespole

Drugim najważniejszym piłkarzem polskiej kadry można określić Piotra Zielińskiego i nie będzie w tym zbytniej przesady. Problem w jego przypadku polega jednak na tym, że w kadrze nie notuje tak znakomitych występów, jak w przypadku wielu meczów w Napoli. Nie ma tutaj znaczenia różnica poziomu obu drużyn. W meczu 1/8 finału mundialu z Francją pomocnik pokazał, że jest w stanie być kreatorem gry i tworzyć mnóstwo okazji bramkowych.

Wydaje się więc, że żaden z ostatnich selekcjonerów polskiej kadry nie był w stanie w pełni wykorzystać potencjału Zielińskiego. Fernando Santos, czyli bardzo doświadczony selekcjoner, który pracował z wieloma znakomitymi piłkarzami, będzie zatem musiał doprowadzić do sytuacji, w której przełoży świetną dyspozycję pomocnika z klubu na reprezentację.

Dalsze wprowadzanie młodych piłkarzy

Kwestii wprowadzania młodych zawodników do reprezentacji nie można zarzucić byłym selekcjonerom. Zarówno Paulo Sousa, jak i Czesław Michniewicz chętnie dawali szanse utalentowanym graczom. Portugalczyk wprowadził do kadry m.in. Kacpra Kozłowskiego, Jakuba Kamińskiego czy Nicolę Zalewskiego, natomiast Michniewicz postawił między innymi na Michała Skórasia czy Jakuba Kiwiora.

Fernando Santos będzie zatem musiał kontynuować ten proces i wprowadzać kolejnych zawodników, którzy docelowo będą mieli zastąpić niechybnie kroczących ku zakończeniu gry w reprezentacji doświadczonych graczy. Wydaje się, że pole do popisu jest spore, a szybki rozkwit Jakuba Kiwiora, który zagrał we wszystkich meczach na mundialu w Katarze jest dowodem na to, że jest z kogo wybierać.

Reprezentacja Polski zagra z potęgą?! Jest wstępna data meczu

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA