Glasgow: Kszczot niepokonany w sezonie! Ewa Swoboda przeszła eliminacje

20 lut 2016, 14:49

Adam Kszczot po raz piąty w sezonie okazał się najlepszy na dystansie 800 metrów, tym razem w szkockim Glasgow! Dzisiejszy bieg był ostatnim w wykonaniu Polaka w hali, przez co nie zobaczymy już biało-czerwonego ani w halowych MP, a także MŚ w Portland.

Mityng w Glasgow był zdecydowanie najmocniej obsadzonym spośród pozostałych, w których wicemistrz świata z Pekinu brał udział. Klasycznie przyszło mu się mierzyć z Etiopczykiem Mohamedem Ammanem, ale także z Irlandczykiem Markiem Englishem, Amerykaninem Erikiem Sowinskim, czy Kenijczykiem Timothey’iem Kitumem. Polak bieg rozpoczął bardzo spokojnie. Dość licznie obsadzonej grupie tempo nadawał Holender Bram Som, który po trzech okrążeniach zszedł z trasy. Wtedy swoje dołożył Kszczot, który niczym rakieta minął wszystkich rywali i zwyciężył z dużą przewagą w czasie 1:46.26 przed wspomnianymi wcześniej Markiem Englishem i Erikiem Sowinskim.

Warto dodać, że Polak, który zwyciężał we wszystkich biegach zaliczanych do klasyfikacji generalnej IAAF, zwyciężył w niej z dużą przewagą, będąc pewnym triumfu już przed biegiem w Glasgow. Oprócz szkockiej imprezy, do klasyfikacji tej zaliczano także biegi w Karlsruhe, Dusseldorfie i Sztokholmie.

Pewnie eliminacje na 60 metrów przeszła Ewa Swoboda. Sprinterka UKS Czwórka Żory zajęła drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, ustępując tylko Brytyjce Dinie Asher-Smith. Czas Polki 7,21 dał jej 5. rezultat w ogólnym rozrachunku. Eliminacje wygrała Holenderka Dafne Schippers, która z czasem 7,11 jest główną faworytką do zwycięstwa w dzisiejszej imprezie. Finał zaplanowano na 15:32 polskiego czasu.

Trzecie miejsce w konkursie trójskoczków powędrowało dziś do Karola Hoffmana. Swą najlepszą próbą 16,59 biało-czerwony popisał się w drugiej konkursowej kolejce, co przez moment dawało mu nawet 2. rezultat. Ostatecznie został wyprzedzony przez Amerykaninów: Omara Craddocka (16,93) oraz Chrisa Cartera (16,64).

Jeszcze dziś w Glasgow oprócz finału Ewy Swobody, polscy kibice mogą wyczekiwać biegu na 800 metrów kobiet, gdzie o kolejne zwycięstwo powalczy Joanna Jóźwik, a także biegu na 3000 metrów, gdzie o jak najlepsze rezultaty powalczą Sofia Ennaoui i Renata Pliś. W toku jest także konkurs tyczkarzy, w którym walczy Robert Sobera.