Strona główna Lekkoatletyka HME 2015: Medal na 400m? Czemu nie! Dwóch Polaków w finale

HME 2015: Medal na 400m? Czemu nie! Dwóch Polaków w finale

0

Bardzo dobrze dla biało-czerwonych zakończyły się 3 półfinałowe biegi na 400 m podczas Halowych Mistrzostw Europy w Pradze. W półfinałach wystartowała trójka naszych reprezentantów, z czego dwoje znalazło drogę do upragnionego finału. W finale biegu kobiet nie zobaczymy natomiast naszej jedynej w półfinałach biegaczki – Justyny Święty. 

W pierwszym z trzech biegów półfinałowych, pech spotkał Karola Zalewskiego. Polak był zdecydowanym faworytem swojego biegu, bo na tegorocznych europejskich listach, plasuje się na bardzo wysokim 3. miejscu i był wymieniany w gronie faworytów do medalu. Polak bardzo dobrze rozpoczął bieg i do ostatnich metrów liczył się w walce o premiowane awansem do finału miejscem. Niestety kilka metrów przed metą, Polak został “zaatakowany” barkiem przez jednego z rywali, tracąc na tym kilka setnych… a dokładnie 0,02 s, bo tyle zabrakło do finału. Prawdopodobnie nie złożono żadnego protestu, dzięki któremu rozważono by, czy nie został popełniony tzw. faul.

Bardzo dobrze w drugim biegu pobiegł Łukasz Krawczuk. Polak znakomicie rozpoczął pierwsze 200 m przez co na zejściu do bandy, plasował się na 2. miejscu. Do prostej finiszowej utrzymał znakomite tempo, dzięki czemu nie przegrał drugiego miejsca z Białorusinem Linikiem ,który stracił do Polaka zaledwie 0,07s! Dość powiedzieć, że Krawczuk spośród całej dwunastki półfinalistów uzyskał 2. rezultat, ustępując tylko faworytowi w walce o złoto – Pavlowi Maslakowi.

Po drugim miejscu Krawczuka w drugim biegu, nadszedł czas na zwycięstwo Polaka w trzecim. Rafał Omelko, który od startu do mety bezsprzecznie prowadził, utrzymał bezpieczną pozycję i bezproblemowo zapewnił sobie miejsce w finale, gdzie będzie jednym z faworytów do zdobycia medalu.

Skończyły się również biegi półfinałowe na 400 m kobiet, w których mieliśmy okazję oglądać jedną z naszych reprezentantek – Justynę Święty. Polka niestety nie zakwalifikowała się do finału, po zajęciu 5. miejsca, które spowodowane były najprawdopodobniej małym urazem nogi, na który skarżyła się już od rana.

Biegi finałowe, podczas których poznamy medalistów HME w Pradze na dystansie 400 odbędą się jutro o 19:10 (kobiety – bez Polek) i 19:30 (mężczyźni – Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk).

Komentarze