Łatwo nie było, ale Iga Świątek w ćwierćfinale turnieju WTA w Madrycie!

2 maj 2023, 08:32

Prawie 2,5 godziny potrzebowała Iga Świątek, aby zameldować się w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 w Madrycie. Polka po trzech wyrównanych setach pokonała Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową i awansowała do kolejnej rundy, w której zagra z Chorwatką Petrą Martić.

W przeszłości obie zawodniczki mierzyły się ze sobą dwukrotnie i w obu tych przypadkach Rosjanka nie była łatwą rywalką dla Polki. W lutym 2021 roku w Melbourne Aleksandrowa wygrała 6:4, 6:2, zaś w październiku 2022 roku w Ostrawie Świątek po dwóch godzinach i 40 minutach wygrała 7:6(7-5), 2:6, 6:4.

Trudna przeprawa Igi Świątek

Pierwszy set rozpoczął się dla Polki nieudane – od przegranych dwóch pierwszych gemów. Doścignąć Rosjankę udało się dopiero przy stanie 3:3, po pierwszym jej przełamaniu. Drugie miało miejsce w dziesiątym gemie, który jednocześnie był rozstrzygnięciem seta na korzyść Świątek – triumfowała 6:4.

Drugi set miał odwrotny przebieg – nasza zawodniczka prowadziła już 3:0, a następnie 5:2, ale wtedy Aleksandrowa zaczęła odrabiać straty. Najpierw doprowadziła do remisu, potem Świątek miała nawet piłkę meczową, ale ostatecznie o losach decydował tie-break. W nim skuteczniejsza była Rosjanka, która wygrała 7:3.

Trzeci set do pewnego momentu był wyrównany. Po przełamaniu Aleksandrowej w trzecim gemie, polska tenisistka utrzymywała bezpieczną przewagę i potwierdziła swoją dominację, po raz drugi przełamując rywalkę przy stanie 6:3, który zapewnił jej zwycięstwo w całym spotkaniu.

Iga Świątek (1. WTA) vs Jekaterina Aleksandrowa (17. WTA) 6:4, 6:7(3-7), 6:3

Iga Świątek awansowała tym samym do ćwierćfinału turnieju WTA 1000 w Madrycie. Jej kolejną rywalkę będzie Chorwatka Petra Martić (33. WTA), która w czwartej rundzie wyeliminowała Czeszkę Barborę Krejcikovą (6:3, 7:6(7-1)).