Strona główna Kolarstwo Kolarskie emocje kwietnia!

Kolarskie emocje kwietnia!

0

W rozpoczętym już miesiącu kibice kolarstwa nie będą mogli narzekać na brak zmagań najlepszych zawodników świata w tej dyscyplinie. Trzy monumenty, ardeńskie klasyki, dookoła kraju Basków oraz emocjonujące wyścigi niższej kategorii UCI Europe Tour z Giro del Trentino na czele, a to wszystko w biało-czerwonych i… tęczowych barwach!

W pierwsze dwa weekendy miesiąca odbędą się prestiżowe Tours des Flanders i Paryż-Roubaix, zaliczane do pięciu najważniejszych klasycznych wyścigów sezonu tzw. monumentów. W tym przypadku nie ma co liczyć na wysokie miejsca Polaków. Nie ma jeszcze oficjalnych list startowych, ale możliwe że w tych klasykach pojedzie jedynie Maciej Bodnar. Zawodnik ekipy Tinkoff-Saxo będzie pomocnikiem Petera Sagana, więc walka o wysokie miejsca może nastąpić tylko w skrajnych przypadkach.

Wspomniane klasyki rozdzieli Vuelta Ciclista al Pais Vasco, czyli etapówka rozgrywana w kraju Basków. Tu jednak polski kibic może pękać z dumy! Liderem drużyny Tinkoff-Saxo będzie Rafał Majka, a jednym z jego pomocników Paweł Poljański. Taka sama sytuacji będzie w Etixx-Quick Step, gdzie Michał Gołaś będzie wspomagał jadącego w tęczowej koszulce Michała Kwiatkowskiego. W Hiszpanii nie wystartuje będący w znakomitej formie Riche Porte oraz kilku innych zawodników, którzy są specjalistami od tego typu wyścigów m.in. Alberto Contador, Chris Froome czy Alejandro Valverde. Najgroźniejszym rywalem Kwiatkowskiego i Majki powinien być Nairo Quintana z Movistaru. W ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej tego wyścigu “Kwietek” zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z Contadorem.

W trzecią niedzielę miesiąca(19.04) odbędzie się kolejny klasyk, a zarazem pierwszy z trzech ardeńskich i będzie to Amstel Gold Race. Rok temu Michał Kwiatkowski zajął piąte miejsce w “piwnym wyścigu”, więc i teraz jest jednym z głównych faworytów do podium, a nawet zwycięstwa. Posiadacz tęczowej koszulki Polak będzie  liderem belgijskiej ekipy na wszystkie trzy ardeńskie wyścigi. Dodatkowych emocji powinni nam dostarczyć kolarze CCC Sprandi Polkowice, którzy drugi raz z rzędu dostali od holenderskich organizatorów “dziką kartę” na tą imprezę. Trzy dni później(środa) odbędzie się Walońska Strzała, a w kolejną niedzielę czwarty już w tym roku monument Liege-Bastogne-Liege, czyli popularna “Staruszka”. W obydwu “Flawerman” zajął trzecie miejsca rok temu i z pewnością nie spocznie na laurach. Możliwe, że w tych trzech klasykach wystąpią, także Rafał Majka i Paweł Poljański.

To nie wszystkie wyścigu z cyklu World Tour zaplanowane na kwiecień. W ostatni wtorek miesiąca początek Tour de Romandie. Na wstępnej liście startowej widnieją nazwiska trzech Polaków, a są to Poljański, Majka i Przemysław Niemiec(Lampre-Merida). Możliwy jest również występ Kwiatkowskiego, jednak jest to uzależnione od zmęczenia po cyklu wyścigów jednodniowych.

Warto zwrócić uwagę na kilka wyścigów nie zaliczanych do UCI WT. W najbliższą sobotę i niedzielę Przemysław Kasperkiewicz(AWT-GreenWay), wystąpi w mniej znanych hiszpańskich klasykach posiadających kategorię 1.1. To z pewnością cenne doświadczenie dla naszego młodego zawodnika, gdyż na liście startowej jest kilka ekip WT. Również w sobotę kolejny start CCC Sprandi Polkowice, którzy w składzie Bole, Rutkiewicz, Samoilau, Marycz, Matysiak, Rebellin, Paterski, Taciak wystąpią w Volta Limburg Classic(kat. 1.1). Dla “pomarańczowych” będzie to etap przygotowań przed Amstel Gold Race. Jednak już w tym wyścigu możemy liczyć na wysokie miejsca. Dyrektor tej ekipy Piotr Wadecki twierdzi, że w składzie ma zawodników na wszystkie możliwe scenariusze tej imprezy.

W środę, pomiędzy Flandrią, a Paryż-Roubaix odbędzie się bardzo ciekawy klasyk o najwyższej kategorii nie wliczając WT, a będzie to Scheldeprijs. Na liście startowej aż dziewięć drużyn z najwyższą rangą. Wstępnie możemy stwierdzić, że na trasie tego wyścigu zobaczymy Łukasza Wiśniowskiego(Etixx-Quick Step) i Macieja Bodnara. W kolejną środę(15.04) klasyk na podobnym poziomie Strzała Brabancka(kat. 1.HC). Wystąpią w nim kolarze CCC Sprandi Polkowice oraz prawdopodobnie Gołaś, Wiśniowski i Huzarski(Bora-Argon 18).

Pod koniec miesiąca w kalendarzu ważnymi pozycjami będą dwa wyścigi etapowe o kategorii 2.HC. Pierwszy z nich to Giro del Trentino, a drugi Tour of Turkey. We Włoszech o czołowe lokaty powinien walczyć Przemysław Niemiec, który ma już na kancie zwycięstwa etapowe tej imprezy. W Turcji wystartuje jedyna nasza drużyna kontynentalna CCC Sprandi Polkowice oraz Tomasz Marczyński w barwach Turku Sekerspor. Możliwe, że dołączy do nich ktoś jeszcze.

W przedświąteczną sobotę odbędzie się pierwszy kolarski wyścig nowego sezonu w Polsce. Będzie to Ślężański Mnich rozgrywany w Sobótce. Tydzień później pierwszy etap trzydniowego wyścigu Bursztynowym Szlakiem Hellena Tour.

Komentarze