Kolejna wielka impreza w Polsce. W Gdańsku ruszają MŚ juniorów w short tracku

21 lut 2024, 12:59

Gdańsk żyje short trackiem i nie inaczej będzie w tym tygodniu. Od czwartku, 22 lutego, hala Olivia stanie się areną walki o medale mistrzostw świata juniorów. Dla kibiców, którzy zjawią się dopingować zawodników, organizatorzy szykują liczne atrakcje.

Kolejna duża short-trackowa impreza w Gdańsku

Od początku roku gdańska Olivia to miejsce, na którym skupiają się oczy całego światowego short tracku. W styczniu odbyły się w niej mistrzostwa Europy seniorów, gdzie Polacy zdobyli dwa medale. Z kolei w poprzedni weekend nasi kadrowicze znów dwukrotnie stawali na podium, tym razem w ramach finału seniorskiego Pucharu Świata.

W sobotę brąz na 500 metrów mężczyzn wywalczył Łukasz Kuczyński, a w niedzielę w ślady reprezentacyjnego kolegi poszedł Michał Niewiński i także zajął trzecie miejsce. Co ciekawe, ten drugi jeszcze rok temubrylował w mistrzostwach świata juniorów w Dreźnie. W Niemczech zdobył złoto na 500 metrów, brąz na 1000 metrów oraz ustanowił juniorski rekord globu na 1500 metrów.

Polskie nadzieje medalowe

W polskiej kadrze na MŚ juniorów w Gdańsku (wystąpi w nich blisko 160 łyżwiarzy z 39 krajów), złożonej głównie z zawodników młodszych niż w pozostałych reprezentacjach, nikt głośno nie mówi o medalach. Te mają przyjść w perspektywie kilku lat, natomiast nie zmienia to faktu, że kilkoro z kadrowiczów może śmiało myśleć przynajmniej o półfinałach.

Jedną z największych nadziei polskiej kadry na sukces podczas MŚ juniorów w Gdańsku jest Anna Falkowska. Łyżwiarka Juvenii Białystok w styczniu w koreańskim Gangwon wywalczyła złoty medal Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich na dystansie 500 metrów. Talent 16-latki dostrzegają również w seniorskiej reprezentacji. W ostatnich miesiącach Falkowska, wskutek urazów kilku zawodniczek, wskoczyła do pierwszej kadry narodowej.

Początek MŚ juniorów w short tracku w Gdańsku w czwartek, 22 lutego, a ich koniec zaplanowano na niedzielę, 25 lutego. Transmisja z zawodów będzie dostępna na YouTube, na kanale Skating ISU.

Przed nami Akademickie MŚ w Hamar. Polscy panczeniści z dużymi szansami na medale