Strona główna Pozostałe MMA Kolejne dwa pojedynki na karcie FEN 13

Kolejne dwa pojedynki na karcie FEN 13

1

Na sierpniowej gali zobaczymy wiele ciekawych starć, a wśród nich znajdzie się również pojedynek MMA między Kamilem Gniadkiem i Klemensem Ewaldem czy walka pań w formule K-1, gdzie zmierzą się Kamila Bałanda i Róża Gumienna.

Kamil „Undertaker” Gniadek (22 lata, 178 cm, 9-4-1, 1 NC) to bardzo młody, agresywnie walczący zawodnik, któremu dorobku w zawodowym ringu mogłoby pozazdrościć wielu znacznie starszych fighterów. Początkowo trenował grappling i ju-jitsu (zdobył m.in. srebrny medal Mistrzostw Europy Ju-Jitsu No-Gi 2012 w Londynie), ale szybko postawił na MMA – pierwszą profesjonalną walkę stoczył już jako 17-latek w grudniu 2011 roku. Po pięciu pewnych zwycięstwach z rzędu z niżej notowanymi przeciwnikami „Undertaker” stanął do boju z obecnymi zawodnikami UFC: Artem Lobovem na gali IFP 1 w Szkocji oraz Łukaszem Sajewskim w walce wieczoru turnieju Gladiator Arena 5. Oba starcia przegrał, ale jego rywale potrzebowali pełnych trzech rund i decyzji sędziowskich do pokonania podopiecznego trenera Piotra Bagińskiego. W ostatnim występie w kwietniu tego roku na gali IFO Europe: East Meets West w Niemczech balachą w trzeciej rundzie zmusił do poddania reprezentanta gospodarzy Alexandra Vogta.

Dla Gniadka starcie z Vogtem było pierwszym po przejściu do kategorii półśredniej – wcześniej walczył w kategorii 70 kg. Z kolei jego najbliższy rywal Klemens Ewald (28 lat, 188 cm, 4-1-0) debiut w tej wadze zaliczy właśnie na gali FEN 13 Summer Edition – dotychczas bił się w limicie 84 kg.

Ewald jest zawodnikiem klubu MMA Team Trójmiasto, którego jest współzałożycielem i jednym z trenerów, wywodzi się z karate (czarny pas I Dan) i w nim odnosił dotychczas największe sukcesy. Jest mistrzem świata w karate FSKA, wielokrotnym zdobywcą medali mistrzostw Polski i mistrzostw Europy Centralnej, należy także do kadry narodowej w karate WKF.

W mieszanych sztukach walki doświadczenie ma mniejsze, ale pewne sukcesy już zapisał na swoim koncie. Jako amator wygrał wszystkie 15 stoczonych walk, w 2015 roku zdobył międzynarodowe mistrzostwo Polski, a wcześniej dwukrotnie tytuł mistrza Polski i raz Puchar KSW. W pięciu walkach zawodowych odniósł cztery zwycięstwa, w tym trzy przed czasem. Jego trenerami MMA są Marcin Pionke i Łukasz Sajewski, ale w przygotowaniach wspiera go też znany trener boksu Maciej Brzostek, a wcześniej także legendarny zapaśnik Andrzej Wroński.

Uczestniczki jedynej kobiecej walki na gali FEN 13 Summer Edition to bardzo doświadczone i świetnie wyszkolone zawodniczki, dlatego 13 sierpnia w Gdynia Arena kibice mogą spodziewać się wyjątkowo zaciętego, emocjonującego pojedynku na bardzo wysokim poziomie.

Kamila Bałanda (31 lat, 175 cm, 10-1) ma na swoim koncie liczne tytuły mistrzyni Polski w kickboxingu (light-contact, full-contact i low-kick), K-1, muay-thai i boksie, ale o wiele cenniejsze są jej osiągnięcia międzynarodowe. Największe sukcesy odnosiła dotąd w formule low-kick, zdobywając pasy mistrzyni świata WAKO w 2007 roku w Belgradzie i mistrzyni Europy w 2010 roku w Baku. W 2008 roku została również mistrzynią świata w muay-thai.

Pierwszy pojedynek zawodowy podopieczna trenera Bogdana Bliźniaka stoczyła w 2009 roku. Na galach Victory And Glory wywalczyła najpierw tytuł Zawodowej Mistrzyni Polski (PZKB) w kickboxingu low-kick, a następnie Zawodowej Mistrzyni Europy K-1 federacji UPKA. W 2014 roku zdobyła także pas federacji BMAF, a w tym roku została pierwszą posiadaczką pasa Champion’s Fight Night.

Kamila Bałanda ma już na koncie 15 zawodowych walk K-1 i MMA, ale występ na gali FEN 13 Summer Edition będzie jej debiutem w klatkoringu Fight Exclusive Night.

Róża Gumienna (26 lat, 175 cm, 6-0) swój tytuł mistrzyni świata WAKO w formule low-kick zdobyła w 2013 roku w brazylijskim Sao Paulo. W tym samym roku wrocławianka, którą trenuje Janusz Jankowski, wywalczyła również Puchar Świata w kickboxingu low-kick, a rok później Puchar Świata w K-1 oraz brązowy medal mistrzostw Europy K-1. Z kolei miesiąc temu do listy swoich sukcesów amatorskich dopisała siódmy już tytuł mistrzyni Polski K-1.

Na zawodowej arenie reprezentantka klubu Puncher Wrocław stoczyła dotychczas 6 walk i wszystkie wygrała, zdobywając m.in. pas Zawodowej Mistrzyni Polski w K1 w 2013 roku. W organizacji Fight Exclusive Night walczyła dotąd dwa razy – debiutowała w marcu 2015 roku, pokonując na gali FEN 6 Showtime Lucię Cmarovą ze Słowacji, a w listopadzie na gali FEN 9 zwyciężyła w pojedynku z Katarzyną Posiadałą.

Informacja prasowa federacji FEN