Koniec cyklu Raw Air 2023. Dobry Stoch, Granerud zgarnia koronę

Aktualizacja: 19 mar 2023, 21:07
19 mar 2023, 18:00

W niedzielę na skoczni w Vikersund miał miejsce ostatni akt tegorocznego cyklu Raw Air. Na mamucim obiekcie rywalizowało czterech polskich skoczków. Najlepszym z biało-czerwonych okazał się Kamil Stoch, który uplasował się na ósmym miejscu. Niedzielny zawody wygrał Stefan Kraft, który wyprzedził  triumfatora całego cyklu – Halvora Egnera Graneruda.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Kraft wyprzedził Graneruda. Dwa dobre skoki Kamila Stocha

Po pierwszej serii prowadził Halvor Egner Granerud (236 metrów) przed Stefanem Kraftem (246,5 metra) i Anże Laniskiem (240,5 metra). Najlepiej spośród naszych reprezentantów spisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skoczył 222,5 metra. Wystarczyło to do zajęcia dziewiątej pozycji. Awans do drugiej serii wywalczyli również Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł oraz Paweł Wąsek.

W drugiej turze ponownie najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch, który osiągnął 227,5 metra. Dzięki temu awansował na ósmą lokatę, wyprzedzając Daniela Tschofeniga. Pozostałym biało-czerwonym już tak dobrze nie poszło. Piotr Żyła zakończył zawody w Vikersund na 16. pozycji. Aleksander Zniszczoł zajął natomiast 21. miejsce. Na 25. lokacie znalazł się natomiast Paweł Wąsek.

Swoją przewagę z pierwszej tury roztrwonił natomiast reprezentant gospodarzy Halvor Egner Granerud. Norweg skoczył podczas drugiej próby tylko 219 metrów i spadł o jedno miejsce. Na najwyższym stopniu podium stanął ostatecznie Austriak Stefan Kraft.

Ostatecznie w całym cyklu Raw Air 2023 wygrał jednak Halvor Egner Granerud. Norweg zgarnie również Kryształową Kulę. W ostatnich zawodach nie wziął natomiast udziału Dawid Kubacki, który wycofał się z ostatniego konkursu z  powodów osobistych. Polski Związek Narciarski o decyzji skoczka poinformował dwie godziny przed rozpoczęciem zmagań na skoczni.