Koszykówka 3×3. Polki wicemistrzyniami świata U-23!

2 paź 2023, 14:48

Polskie koszykarki sięgnęły po srebrne medale podczas rozgrywanych w Lublinie mistrzostw świata U-23. Biało-czerwone przez cały turniej spisywały się znakomicie, a w decydującej rywalizacji, po niezwykle zaciętym spotkaniu i dogrywce przegrały z Holenderkami.

Świetny turniej polskich koszykarek

Polskie koszykarki awansowały do strefy medalowej dzięki zwycięstwu w ćwierćfinale nad Japonkami (11:8). W półfinałowej batalii z Chinkami do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka, ale i tym razem lepsze były biało-czerwone, które wygrały 17:15 i awansowały do wielkiego finału.

Finałowe starcie z Holenderkami było bardzo wyrównane. Nasze zawodniczki prowadziły już 16:13, ale rywalki odrobiły straty i wyszły na prowadzenie 17:16. Na dwie sekundy przed końcem celnie rzuciła Aleksandra Zięmborska, dzięki czemu doprowadziła do dogrywki.

W decydujących akcjach biało-czerwone nie wykorzystały dwóch rzutów wolnych, co pozwoliło przeciwniczkom na przejęcie inicjatywy. Holenderki to wykorzystały i ostatecznie wygrały 19:17, sięgając po tytuł mistrzyń świata.

Amerykanie mistrzami świata

W mistrzostwach świata do lat 23 rywalizowało łącznie po 20 reprezentacji kobiecych i męskich. Polscy koszykarze odnieśli jedno zwycięstwo, zajmując piąte miejsce w swojej grupie, które nie premiowało ich grą w fazie play-off.

Mistrzami świata w kategorii mężczyzn zostali Amerykanie, którzy w finale rozgromili Izrael aż 21:3. Po brąz wśród kobiet sięgnęły natomiast Litwinki, które wygrały 19:12 z Chinkami, a wśród mężczyzn Niemcy po triumfie 22:14 nad Francuzami.