Kwalifikacje olimpijskie: Kolejna porażka reprezentacji Polski

5 sty 2016, 17:32

Polki po wczorajszej porażce z reprezentacją Rosji podeszły do meczu  skoncentrowane, zdając sobie sprawę z tego, że nie mogą pozwolić sobie na kolejną porażkę, chcąc nadal liczyć się w walce o Rio. Po emocjonującym, pełnym walki, lecz także niewymuszonych błędów widowisku zwycięska okazała się reprezentacja Belgi.

Mecz rozpoczął się od nieudanych zagrań reprezentacji Polski, jednak niewielka strata punktowa szybko została zniwelowana (5:5). Niedokładne przyjęcia oraz popełniane błędy w zagrywce poskutkowały ponownym wypracowaniem przewagi przez Belgijki (12:8). W następnych akcjach nie zmienił się obraz meczu, bowiem to nasze przeciwniczki mogły pozwolić sobie na spokojne prowadzenie gry, wygrywając na drugiej przerwie technicznej (16:13). Reprezentacja Polski popełniając proste błędy dostarczała kolejne punkty swoim przeciwniczkom (19:15). Po udanym bloku na nieskutecznej Katarzynie Skowrońskiej-Dolata nastąpiła zmiana w polskim zespole na pozycji atakującej (21:17). Grające solidnie Belgijki nie oddały przewagi do końca seta, obejmując prowadzenie w całym meczu (25:19).

Początek drugiego seta to wyrównana gra obu ekip (2:2). Niestety wspomniany stan rzeczy nie utrzymał się długo, bowiem to reprezentacja Belgi szybko wypracowała sobie punktową przewagę (6:3). Świetne zagrywki Aleksandry Jagiełło nie tylko doprowadziły do remisu, lecz także wyprowadziły reprezentację Polski na prowadzenie (6:7). Następna faza seta to walka punkt za punkt (12:12). Po ponownej zmianie Katarzyny Skowrońskiej-Dolata, Berenika Tomsia zanotowała świetny atak, a następnie udanie zameldowała się w polu serwisowym (13:16). Udana gra blokiem umocniła prowadzenie Polek do 5 punktów (14:19). Rozpędzona kadra Polski nie dała szans w dalszej części seta swoim rywalkom, wyrównując wynik meczu (16:25).

Trzeci set rozpoczął się pod dyktando Polek, czego dużą zasługą były świetne zagrywki Anny Werblińskiej (1:4). Proste błędy w ataku oraz w zagrywce zniwelowały naszą przewagę do jednego punktu (6:7). Podrażnione własnymi błędami reprezentantki Polski regularnie punktowały w ataku, utrzymując wypracowaną przewagę (8:13). Po kilku nieudanych akcjach Belgijki zaczęły skrupulatnie odpracowywać stratę punktową, która po kilku minutach wynosiła już tylko jedno “oczko” (13:14). Autowy atak Aleksandry Jagiełło oddał inicjatywę reprezentacji Belgi, jednak to Polki zeszły z prowadzeniem na drugą przerwę techniczną (15:16). Po zdobyciu trzech punktów z rzędu i kontynuowaniu dobrej gry w ataku trener naszych zachodnich przeciwników poprosił o przerwę dla swojej drużyny (20:22). Kolejne akcje owocowały w udane ataki i świetne zagrywki z obu stron.  Końcówka seta dostarczyła wielu emocji by ostatecznie zakończyć się grą na przewagi i zwycięstwem reprezentacji Belgi (27:25).

Rozpoczęcie czwartego seta to kontynuacja gry punkt za punkt z poprzedniej partii (2:2). Jednak to Belgijki szybko wypracowały trzypunktową przewagę, prezentując się z bardzo dobrej strony w tej części spotkania (6:3).  Świetna gra w obronie, a także skuteczne kontrataki reprezentacji Belgi sprowadziły obie ekipy na pierwszą przerwę techniczną przy stanie (8:3). Popełniane kolejne błędy skutkowały utrzymaniem się wysokiego prowadzenia kadry Belgi (15:7). Szczęśliwy atak Pyci dał nadzieję Polkom, jednak błąd dotknięcia siatki sprowadził ekipy na drugą przerwę techniczną z wysokim prowadzeniem naszych przeciwników (16:8). Utrudniające wyprowadzenie skutecznego ataku zagrywki Anny Werblińskiej umożliwiły odrobienie kilku punktów przez Polki (16:11). Błąd podwójnego odbicia popełniony przez Dirickx nie zmienił jednak obrazu spotkania utrzymując wysokie prowadzenie Belgijek (19:15). Rozpędzone rywalki nie pozwoliły odrodzić się w ataku Polkom trzymając wysoki punktowy dystans (23:17). Mecz zakończył udany atak Heyrman, przybliżając reprezentację Belgi do Igrzysk Olimipijskich w Rio. (25:18).

Belgia 3:1 Polska (25:19, 16:25, 27:25, 25:18)

Belgia: Heyrman, Leys, Grobelna, Aelbrecht, Rousseuux, Van de Vyver, Courtois, Biebauw, Dirickx, Van Hecke, Vandesteene, Van Gestel, Ruysschaert, Lemmens

Polska: Werblińska, Efimienko, Bełcik, Tomsia, Grejman, Polańska, Pycia, Kurnikowska, Jagieło, Ganszczyk, Skowrońska-Dolata, Krzos, Maj-Erwardt