Łyżwiarstwo szybkie: Trzy Polki na podium klasyfikacji generalnych juniorskiego PŚ!

5 lut 2024, 10:38

Reprezentantki Polski wywalczyły trzy medale w finale juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, który w weekend był rozegrany w japońskim Hachinohe. Z krążków na dystansach 500 i 1000 metrów cieszyły się Wiktoria Dąbrowska, Zofia Braun i Hanna Mazur.

Trzy medale polskich łyżwiarek

Druga na dystansie 1000 metrów była Wiktoria Dąbrowska, która o 0,04 sekundy przegrała złoto z Meike Veen. Wygrana pozwoliła Holenderce wyprzedzić prowadzącą Polkę o punkt w klasyfikacji generalnej PŚ.

Dąbrowska wraz z Hanną Mazur i Zofią Braun dorzuciła kolejny krążek w sprincie drużynowym. W Japonii Polki zajęły w tej konkurencji trzecie miejsce, ustępując jedynie Holenderkom i Kazaszkom.

Trzeci krążek finału PŚ w Hachinohe był natomiast autorstwa Mazur. 15-letnia zawodniczka UKS Orlica Duszniki-Zdrój, która kilka dni temu zdobyła pierwszy dla polskiego łyżwiarstwa medal zimowych młodzieżowych igrzysk olimpijskich, tym razem zgarnęła brąz na dystansie 500 metrów, zaś piąta była Dąbrowska.

Juniorzy również z udanymi występami

Dzięki rezultatom w Japonii obie Polki uplasowały się na podium klasyfikacji generalnej PŚ – srebro wywalczyła Dąbrowska, a Mazur brąz. Drugie miejsce w końcowym, pucharowym rankingu w biegu masowym kobiet zajęła natomiast Braun, która w niedzielnej rywalizacji była czwarta.

Z dobrej strony w Hachinohe pokazali się również polscy juniorzy. Czwarty na 1500 i szósty na 1000 metrów był Szymon Wojtakowski, który wraz z Kacprem Abratkiewiczem i Mateuszem Śliwką zajął siódme miejsce w sprincie drużynowym. Dwaj ostatni okazali się natomiast najlepszymi naszymi panczenistami w biegu na 500 metrów.