Strona główna Żużel SGP Maciej Janowski powtórzy wynik z Horsens? Grand Prix Czech (zapowiedź)

Maciej Janowski powtórzy wynik z Horsens? Grand Prix Czech (zapowiedź)

0

Już w najbliższą sobotę odbędzie się czwarta runda zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. Tym razem areną zmagań najlepszych żużlowców świata będzie stolica Czech – Praga. Będzie to jubileuszowe, bo dwudzieste Grand Prix rozgrywane na stadionie Markéta. W ubiegłym roku w Pradze zwyciężył aktualny mistrz świata, a zarazem lider tegorocznego cyklu Tai Woffinden. Podium uzupełnili Polacy: Jarosław Hampel i Maciej Janowski.

 Początek tegorocznych zmagań w cyklu SGP jest niezwykle wyrównany. Każdą z trzech pierwszych rund tegorocznych zmagań wygrał inny zawodnik, a sytuacja w tabeli jest niezwykle wyrównana. Liderem cyklu Grand Prix jest Tai Woffinden, który zgromadził na swoim koncie 39 punktów. Taką samą zdobyczą punktową może pochwalić się Chris Holder.  Trzecie miejsce zajmuje ze stratą zaledwie jednego punktu Greg Hancock. Natomiast czwarty jest najlepszy z Polaków – Maciej Janowski, który traci do lidera zaledwie trzy “oczka”.

Tegoroczny sezon jest tak wyrównany, że ciężko w tej chwili wskazać zdecydowanych faworytów sobotniej rywalizacji.  W kontekście potencjalnych kandydatów do walki o zwycięstwo w Grand Prix Czech warto wspomnieć dwa nazwiska: Woffinden i Janowski. Brytyjczyk doskonale zna tor na praskiej Markecie. W ostatnich dwóch edycjach rozgrywanych na tym torze popularny “Tajski” był bezkonkurencyjny. Jeśli dołożyć do tego równą formę aktualnego mistrza świata to wydaje się, że Woffinden podczas sobotnich zawodów będzie jedną z pierwszoplanowych postaci. Podobnie jest z Maciejem Janowskim. Najlepszy z Polaków w tegorocznym cyklu Grand Prix. choć prezentuje bardzo nierówną  formę w rozgrywkach polskiej PGE Ekstraligi, to w każdej z trzech dotychczasowych rund meldował się w półfinale, a dwa tygodnie temu w pięknym stylu zwyciężył w Horsens batalię o Grand Prix Danii. Warto wspomnieć, że rok temu “Magic” jako jedyny z całej stawki wygrał wszystkie pięć biegów w fazie zasadniczej. To stawia Janowskiego w roli jednego z głównych pretendentów do walki o zwycięstwo w sobotnich zawodach. Do grona faworytów z pewnością można jeszcze zaliczyć Grega Hancocka i Chrisa Holdera, którzy w tym sezonie prezentują bardzo równą formę. Nie wiadomo czego można spodziewać się po Duńczykach. Peter Kildemand ładnie zaczął zmagania w SGP, lecz ostatnio jest cieniem samego siebie. Podobnie sprawa ma się z Nickim Pedersenem, który w ostatniej rundzie przed własną publicznością spisał się wręcz katastrofalnie.

Zagadką może też być występ pozostałych dwóch polskich uczestników Grand Prix. Mimo wielkich nadziei związanych z występami Bartosza Zmarzlika i Piotra Pawlickiego, obaj prezentują bardzo nierówną formę. Dobre biegi przeplatają słabszymi, co w takim cyklu jak Grand Prix uniemożliwia walkę o najwyższe cele. Z pewnością wpływ na formę Polaków ma fakt, że są oni tegorocznymi debiutantami w cyklu, bo na co dzień w PGE Ekstralidze pokazują, że są w stanie pokonać każdego. Jeśli tylko któremuś z nich uda się przejechać równe zawody, to być może sobotniego wieczoru, podobnie jak rok temu zobaczymy dwóch Polaków na podium Grand Prix Czech.

 

Lista startowa:
1. Nicki Pedersen (Dania)
2. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
3. Greg Hancock (USA)
4. Vaclav Milik (Czechy)
5. Peter Kildemand (Dania)
6. Matej Zagar (Słowenia)
7. Bartosz Zmarzlik (Polska)
8. Chris Holder (Australia)
9. Chris Harris (Wielka Brytania)
10. Piotr Pawlicki (Polska)
11. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
12. Andreas Jonsson (Szwecja)
13. Jason Doyle (Australia)
14. Fredrik Lindgren (Szwecja)
15. Maciej Janowski (Polska)
16. Niels Kristian Iversen (Dania)
17. Josef Franc (Czechy) – rezerwowy
18. Eduard Krcmar (Czechy) – rezerwowy

Bieg po biegu:
       Pole A         Pole B        Pole C        Pole D
1.   Pedersen     Lindbaeck     Hancock         Milik
2.   Kildemand    Zmarzlik       Zagar          Holder
3.   Pawlicki       Woffinden      Harris          Jonsson
4.   Janowski      Lindgren       Iversen         Doyle
5.     Doyle         Pedersen    Kildemand      Harris
6.   Lindgren       Pawlicki      Lindbaeck       Zagar
7.   Woffinden     Janowski     Zmarzlik        Hancock
8.      Milik           Holder       Jonsson         Iversen
9.     Zagar          Iversen      Pedersen      Woffinden
10.   Jonsson     Kildemand    Janowski      Lindbaeck
11.    Holder         Harris        Hancock       Lindgren
12.    Doyle           Milik          Pawlicki       Zmarzlik
13.   Zmarzlik      Jonsson      Lindgren       Pedersen
14.  Lindbaeck       Doyle         Holder        Woffinden
15.   Iversen        Hancock      Pawlicki       Kildemand
16.    Harris           Zagar         Milik           Janowski
17.  Pedersen        Holder       Janowski       Pawlicki
18.    Harris        Lindbaeck    Zmarzlik        Iversen
19.   Hancock        Jonsson       Doyle            Zagar
20.  Kildemand     Lindgren    Woffinden         Milik

Komentarze