Strona główna Kolarstwo Majka triumfatorem 71. TdP!

Majka triumfatorem 71. TdP!

0

Rafał Majka wygrał 71. edycje Tour de Pologne! Jedenaście lat czekali polscy kibice na zwycięstwo naszego rodaka w TdP. Majka wygrał z przewagą 8 sekund nad drugim Lonem Izagirre.  

Na ostatni etap- czasówkę,  Polak wyjechał jako ostatni. Przed decydującym etapem Majka zapewniał, iż nie boi się czasówki, gdyż w ostatnim czasie poprawił ten element, a ponad to zna bardzo dobrze trasę i wie jak rozłożyć siły. Najbardziej obawiano się Izagirre, który jest chyba najlepszy w tym elemencie. Polak nad nim miał 22 sekundy przewagi.

Polak rozpoczął bardzo mocno, dawał z siebie wszystko. Na półmetku wyglądało to znakomicie bo Majka miał sześć sekund przewagi nad Izagirre.

Hiszpan dzięki temu jednak zachował więcej sił na drugą część trasy i pokonał Polaka o 14 sekund. Jednak to było za mało, bo na starcie miał 22 sekundy straty do lidera. Dzięki temu Polak odniósł historyczne zwycięstwo w TdP, na które kibice polscy czekali już dość długo, bo aż 11 lat.

Tegoroczna edycja TdP była jedną z najciekawszych spośród ostatnich lat. Na każdym etapie wydarzyło się coś ciekawego. Na pierwszym była nawałnica i grad. Na drugim wspaniała ucieczka Petra Vakoca. Później był sprinterskie etapy i padł rekord prędkości na finiszu – 80,8 km/h. Piąty i szósty etap to teatr jednego aktora – naszego bohatera – Rafała Majki.

Jest możliwość, że za rok Tour de Pologne rozpocznie się w Chorwacji.

Autor: Bartosz Węgielnik

Foto: roadcycling.com