Marketa Vondrousova triumfatorką Wimbledonu! W finale pokonała Ons Jabeur

Aktualizacja: 15 lip 2023, 19:30
15 lip 2023, 16:37

Marketa Vondrousova wygrała decydujące spotkanie turnieju i została mistrzynią Wimbledonu 2023. W finale Czeszka pokonała 2:0 (6:4, 6:4) Ons Jabeur. Dla 24-letniej tenisistki jest to pierwszy wielkoszlemowy triumf w karierze.

Dziesięć przełamań w finale Wimbledonu

Pojedynek finałowy lepiej rozpoczęła Ons Jabeur. Tunezyjka bardzo dobrze serwowała oraz przy pierwszej okazji wygrała gema przy podaniu rywalki. Na świetny początek Tunezyjki odpowiednio zareagowała Marketa Vondrousova i po kilkunastu minutach było 2:2. Sytuacja powtórzyła się w czterech kolejnych partiach. Szósta zawodniczka rankingu WTA ponownie wypracowała dwa gemy przewagi, a Czeszka odrobiła straty. Końcówka pierwszego seta należała do zawodniczki plasującej się dopiero w piątej dziesiątce rankingu i wygrała go 6:4.

Na początku drugiego seta doszło do dwóch przełamań. Następnie dwa gemy wygrała Ons Jabeur i wydawało się, że szybko doprowadzi do trzeciej partii. Czeszka jednak nie poddawała się i zaliczyła przełamanie powrotne, a następnie była lepsza przy własnym podaniu. Marketa Vondrousova decydujące gemy ponownie rozstrzygnęła na swoją korzyść i wygrała finałowe starcie w dwóch setach. Co ciekawe w meczu doszło aż do dziesięciu przełamań.

Iga Świątek zakończyła zmagania w tegorocznej edycji Wimbledonu na ćwierćfinale, co i tak jest najlepszym jej osiągnięciem w turnieju wielkoszlemowym rozgrywanym na nawierzchni trawiastej. Polka mogła stracić pozycję liderki rankingu WTA na rzecz Aryny Sabalenki. Białorusinka nie wykorzystała jednak okazji i przegrała w półfinale. Warunkiem, który ostatecznie nie został spełniony był awans do finału.

Carlos Alcaraz – Novak Djoković: Zapowiedź, Zakłady bukmacherskie, Typy (16.07). Finał Wimbledonu 2023